شکافندگان دریای تخیلی

تخیلی

 

بشریت به همراه رویا ها و تخیلاتش دنیا را متحول کرد به گونه ای که به ذهنش خطور نمی‌کرد که خیال هایش اینگونه، عمیق تأثیر بگذارند.
این تصورات ،بعدها موجب شد بشریت شروع به نوشتن کندو رویا هایش را از قلم بر روی برگه ای سفید به تصویر کشد نه به طور نقاشی نه بلکه به طوری سحر آمیز که انسان را از دنیای حقیقت به دنیایی که وجود نداشت می‌کشاند و ذهن هارا درگیر میکرد و اینطور شد که دنیای کتاب های تخیلی به دنیای حقیقی راه باز کند. دنیای زیبا که ذهن نویسنده ،خالقِ کلمات ، داستانها و موجودات .

موجوداتی که عجیب و غریب بودند اما جالب و دوست‌داشتنی تعداد رویاپردازان و نویسندگانی که در سبک علمی تخیلی فعالیت میکردند فراوان است. شاید حتی افلاطون (فیلسوف یونانی) را بتوان یکی از اولین علمی تخیلی نویسان شمرد که داستان آتلانتیس را اولین بار نقل کرد اگرچه به صورت نقلی از حقیقت بود. آرتورسی.کلارک، آیزاک آسیموف، رابرت آنسون . هاین لاین از آن خالقان رویا و ذهن آفرینهای برتر و بزرگ در تمام ادوار شناخته شده و مشهور اند.

اما بی شک میتوان ژول ورن را نویسنده ای دانست که سبک علمی تخیلی را به بلوغ و شکوفایی رساند. و البته پیشی گرفتن تفکر های آینده نگرانهٔ ژول ورن ، آیزاک آسیموف، رابرت آنسون هاین لاین از زمان خودشان پدید آورنده عناصری است. که از سایر کتاب های تخیلی خاص و جدا میکرد.

 

به چندی از کتاب های خاص و زیبا نویس علمی تخیلی میپردازیم:

 

تخیلی

 

1_غریبه ای در سرزمین غربت( نوشتهٔ آنسون هاین لاین):

این اثر زیبای رویا ساز هاین لاین به زبان انگلیسی و جزو ستایش شده ترین و بهترین اثر ها در گونه ادبی علمی تخیلی است. که این نوشته متفکرانه در سال انتشار ، برنده جایزهٔ هوگو ی بهترین رمان علمی تخیلی سال شد.

 

«خلاصه ای از کتاب»:

 

این کتاب در مورد والنتاین مایکل اسمیت فرزندی ک از جنس انسان که در سیاره سرخ فام مریخ چشم میگشاید. و توسط ساکنان مریخی (مریخیان) به بلوغ می‌رسد و از مریخ به کره زمین ،این سرزمین خاکی می آید و……..

 

تخیلی

 

2 _دور دنیا در هشتاد روز (نوشتهٔ ژول ورن):

ژول ورن نویسنده نامدار فرانسوی دراین رمان تخیلی علاوه بر سبک ماجراجویانه و حادثه خیز از عنصر خنده( مثلا رفتار های جالب و طنز آمیز خدمتکار و.. شخصیت اصلی) نیز بکار گرفته است.که باعث شده بیشترخواننده ها را به خود جذب کند . این رمان خوش نوشته در شمار بهترین نوشته های این نویسنده خلاق و خوش فکر است. البته بگم ، رمان دور دنیا در هشتاد روز به زبان فرانسوی نوشته شده.

«خلاصه ای از کتاب»:

یک آقای بسیار منظم و وقت شناس و وسواس انگلیسی، به نام فیلئاس فوگ با رفقای خود در باشگاه، شرط ۲۰۰۰۰ پوندی می‌بندد .که دور دنیا را در 80روز طی کند. به همین جهت آقای فیلئاس فوگ به همراهی خدمتکارش که رفتاری طنزدارد.اما بسیار وفادار، به نام ژان، (معروف به پاسپارتو)، برای انجام این شرط عازم سفر میشود و اتفاقاتی خاص در طول سفر رخ میدهد که این اتفاقات رمان را به حالتی جالب و هیجانی تبدیل کرده است. «حتما بهتون پیشنهاد میکنم این کتاب زیبا رو بخونید و لذت ببرید.»

3_کارخانه ربات سازی رسوم (نوشتهٔ کارل چاپک):

کارل چاپک ، از مشهور ترین نویسندگان متفکر و رویابافت چکسلواکی (چکی) برای اولین بار در این اثر تأثیر گذار از واژه ربات استفاده کرد و باعث شد به سرعت مشهور گردد .به شکلی که سه سال پس ازانتشار این کتاب از زبان اصلی (که مطمئناً مورد علاقه زیادی از کتابخوان ها می‌باشد.) به سی و سه زبان دیگر ترجمه و منتشر شد. و این را باید مورد توجه قرار داد که این اثر اولین کتاب در جهان بود که در آن از کلمه ربات بکار رفته بود.(واژه روبوت از روبوتا در زبان چکسلواکی به معنی بیگاری بر گرفته است.)

«خلاصه ای از کتاب»:
شخصی به نام رسوم، ماده ای شبی پروتوپلاسم کشف میکند. به منظور شبیه سازی حیوانات، و سعی بسیاری در این راه میکند. اما برادر زاده او که به دنبال پول و ثروت است از ماده برای شبیه سازی انسان بکار میبرد. واولین گروه از ربات ها ساخته می شود و آنهارا به عنوان خدمتکار در اختیار انسان ها قرار میدهد مدت ها گذشت و این ربات ها پیشرفته تر شدند و علیه انسان ها قیام کردند و آهان هارا از بین بردند و…..
(این کتاب از کتاب های جالب تاریخ است حتما بخونید)

 

تخیلی

 

4_سفر های گالیور (نوشتهٔ جاناتان سویفت):

جاناتان سویفت نویسنده ی ماهر ، این کتاب را به زبان انگلیسی نوشته است به طوری که در داستان سفرکردن گالیور به برخی سرزمین های عجیب دورافتادهٔ جهان (در چهار بخش) رادر ذهن ها به تصویر کشیده است.

«خلاصه ای از کتاب»:
کتاب در چهار بخش تقسیم شده است .در هر بخش داستان جالب و متفاوتی در انتظار خواننده کتاب است.

1)سفر به لیلی پوت : گالیور در این سفر سر از سرزمینی در می‌آورد که مردمانی ریز جسه و کوتوله دارد. مردمانی که از ترس اینکه گالیور فرستاده دشمن باشد او را اسیر میکنند . و حوادث جالبی در این سفر گالیور رخ میدهد.

2)سفر به براب دینگ نَگ: در این سفر ، کشتی گالیور شکسته شده و موج دریا گالیور را به سرزمینی به نام براب دینگ نگ میرساند. سرزمینی که دارای مردمانی غول‌پیکر است و گالیور به دنبال راهی برای فرار میباشد .

3)سفر به لاپوتا: باری دیگر گالیور در دریا حیران می‌شود. تا زمانی که جزیره‌ای در آسمان آبی به چشمانش میخورد، جزیره ای که در حال پرواز میباشد. مردمان جزیرهٔ پرنده که نامشان لاپوتایی است .گالیور را بالا می‌کشند و نجات می‌دهند. لاپوتایی ها مردمانی هستند که همه چیز را از نگاه علم میبیند.

4)سفر به هوئی‌هِنِم: در این سرزمین سبز هوئی هنم اسب هاکه از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار اند بر انسان های که درک و فهمی ندارند و وحشی اند فرمانروایی میکنند و همینکه گالیور را میبنند که باهوش است. به این نتیجه می‌رسند که او تهدیدی برای حکمرانی آن هاست و گالیور را از سرزمین اسبهای مفتکر بیرون میکنند.

ایماکالا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =