بررسی کیبورد Razer Ornata ، مرز بین گنبد لاستیکی و مکانیکی

Razer Ornata

صفحه کلید Razer Ornata گران قیمت گنبدی لاستیکی که توانایی کلیک مکانیکی ارائه می شود. صفحه کلیدهای  لاستیک گنبد  مرده بودند.  یا حداقل  به نظر می رسید مرده باشند.
مطمئنا ، شما هنوز هم با این دسته از کیبورد ها که توسط برخی از افراد  استفاده میشوند رو به رو میشوید  که با وجود  صفحه کلیدهای مکانیکی به آن ها اهمیتی نمی دهند یا از آنها اطلاع ندارند.. هرچند که برای علاقه مندان ، سالهاست که انتخاب اول و آخرشان صفحه کلید  مکانیکی است.  چه برسد از چشمه های حلزونی گوش و  کلید های گیلاس تا هر کدام از کارد و چنگال های گیلاس (Razer ، Kailh ، Omron) یا  گنبد لاستیکی کم مصرف  همگی در حال ارتقا هستند.

کمپانی های Razer و Logitech  به جای رفتن بی سر و صدا به شب ، گنبد لاستیکی خود را دوباره اختراع کرده اند.  خب Razer و Logitech دوباره آنرا اختراع کرده اند.  هر دو صفحه کلید گنبدی لاستیکی سال گذشته شان را منتشر شده اند که سعی دارند احساس سوئیچ های مکانیکی را در خود به کاربر القا کنند. ترکیبی که Razer با اصطلاح جالبِ توجهِ “mecha-membrana” معرفی کرد ، که ما از اینجا به بعد از آن  استفاده خواهیم کرد.
با توجه به این تغییرات آیا یک صفحه کلید گنبدی ol  می تواند سر به سر خواهر و برادرهای مکانیکی مرسوم خود بگذارد و با آن ها رقابت کند؟  وقتی تابلوی Razer را به نمایش گذاشتیم ، پاسخ به این نتیجه رسید که “تا حدودی” میتواند.

Razer Ornata

کیبورد سیاه پوش

چشمان آب دیده متوجه می شوند که کلیدهای Ornata از کلیدهایی با عمق بیشتری نسبت به مدلهای مکانیکی Razer برخوردار است و این به معنی کانالیابی سبک تر بین کلیدها و زیر آن است.  چه به نظر شما جذاب باشد یا نه ، باز هم چشم نواز است.  Razer تعدادی از بهترین نورپردازی های RGB در تجارت را تجربه کرده است ، و احتمالاً برجسته ترین نمایشگاه ، ویترین Ornata است.

کیبورد Ornata همچنین اولین صفحه کلید Razer است که دارای استراحتگاه مچ دست مغناطیسی میباشد ، تقریباً یک اینچ ارتفاع دارد و ممکن است نیم اینچ از فوم را در خود جای بدهد.  این شفاف است. من مطمئن نیستم که چطور کف پوشیده از چرم با گذشت زمان از بین می رود چون تازه از جعبه خارج شده است  این استراحتگاه مچ دست یکی از بهترین هاست که من دیده ام.  و این فقط من نیستم ظاهراً مردم نیز آن را بسیار دوست دارند در نتیجه Razer تصمیم گرفت  آن را در صفحه کلیدهای مکانیکی BlackWidow جدید هم بگذارد.

تنها ضعف طراحی Ornata این است که حروف به سمت بالای هر کلید متمایل هستند ، شاید در نگاه اول  از نظر ما  بدون دلیل باشد. اما این کار برای این در صفحه کلیدهای مکانیکی Razer  صورت می گیرد چون از RGB LED  استفاده کرده است و برای مشاهده حروف از زاویه ای که شما قرار است به آن نگاه کنید باید حروف کمی به بالا متمایل باشد.  (از آنجا که Razer از سوئیچ های سبک Cherry استفاده می کند ، LED نمی تواند در قسمت مرده در مرکز بنشیند ، بنابراین برای روشنایی یکنواخت حروف به سمت بالا منتقل می شوند.)

با وجود Ornata ، LED ها در مرکز قرار دارند.  سوئیچ mecha-membrana Razer در واقع شبیه به یک مربع Logitech Romer-G Log است که دارای یک LED در وسط است.  بنابراین با جبران حروف در بالای هر کلید ، Ornata  از یکنواختی کمتری برخوردار است.  قسمت بالای هر حرف کاملاً تاریک تر از قسمت پایین است.

تصور می کنم Razer این مسیر را طی کرد تا طراحی Ornata را نسبتاً نزدیک به لپ تاپ های BlackWidow و Razer’s Blade نگه دارد ، اما این اثر کمی متفاوت است.

1548

بیایید در مورد سوئیچ mecha-membrana هم صحبت کنیم زیرا بخش مهمی است!

کمپانی Razer  درست است که آن را ترکیبی بنامد ، اگرچه واقعاً این صفحه کلید فقط دارای یک صفحه کلید گنبدی با قطعات شبه ذره ای است.  برای مثال حیوانات خاص چگونه روش دیگری را برای کمک به بقای خود به کار گرفته اند؟  به عنوان مثال مار اسکارلت کینگ  و مار مرجان شرقی تقریباً یکسان به نظر می رسند ، اما فقط یکی از آنها می تواند شما را بکشد. این استراتژی Razer در ساخت لوازم است.

Razer OrnataRazer Ornata

خوب ، سوئیچ mecha-membrane اساساً فقط یک گنبد لاستیکی است که یک کلید روی آن قرار دارد.  در اینجا ، به این نمای جانبی نگاهی بیندازید:

توجه کنید که بیت فلزی در سمت راست است؟  جنبه “مکانیکی” سوئیچ mecha-membrana – همانطور که بیت کلیک می کند- در اینجا کاری انجام نمی دهد.  فقط کار کلیک کردن را برعهده دارد.

همه این ها خوب است  اما به عنوان مثال با یک سوئیچ به سبک Cherry MX تفاوت دارد.  یک آلبالو آبی یا قهوه ای فقط برای آن کلیک نمی کند.  بازخورد لمسی یک سیگنال برای کاربر است که آنها به نقطه فعال سازی رسیده اند یا نقطه ای که یک ضربه کلید ثبت شده است.  با Cherry Blues و Browns ، این نقطه فعال سازی در میانه پایانی کلید قراردارد.

کلیک روی سوئیچ mecha-membrana Razer هیچ بازخورد مفیدی را نشان نمی دهد.  نقطه فعال سازی بر روی یک گنبد لاستیکی هنگامی است که کلید در پایین قرار دارد (برای کلیه اهداف عملی).  وقتی یک کلید به پایین می رسد ، آن را ثبت می کند.  بنابراین کلیک Ornata فقط یک روش  برای گفتن  به شماست ، “بله ، شما به پایین این کلید ضربه می زنید” در عین حال  که به صفحه اصلی ضربه می زنید. اما مقاومت آنقدر کم است که با رسیدن به آن نقطه ، یک تایپیست معمولی کلید را باز هم پایین می آورد.

Razer Ornata

من نمیخواهم بگویم سوئیچ غشاء و فرآیندهای غشایی Razer مورد علاقه من است و یا این که آن را به صفحه کلید های مکانیکی ترجیح می دهم . این قالب هنوز هم یک صفحه کلید با گنبد لاستیکی است و همانند سایر مشکلات ، خصوصاً فشار مچ دست و انگشت ، دارای مشکلات دیگری هم است.  تایپ کردن با این کیبورد  در کل روز در مقایسه با سوئیچ های معمولی Cherry MX Blue خسته کننده بوده است ، هم از نظر  مقاومت در برابر کلید سفت و هم از نظر پایین ثابت.

یکی از بزرگترین شکایات در مورد گنبدهای لاستیکی این است که به طور معمول احساس می کنید که “پشمی” یا “غیر دقیق” هستند.  این قارچ هنوز زیرپوشی Ornata دارد  اما کلیک یک ترفند ذهنی برای جبران آن اشتباه رایج میشود . این صفحه کلید با گنبد لاستیکی است ، اما  احساس خواهید کرد که از صفحه کلید  مکانیکی استفاده می کنید.

شایان به ذکر است که این احساس مکانیکی جعلی کاملاً متفاوت از سوئیچ های Topre است ، یک هیبرید محبوب گنبدی لاستیک که جنبه های بیشتری از مکانیک ها را در خود جای داده است – تا جایی که علاقه مندان ابراز می کنند که آیا سوئیچ های Topre را باید به عنوان گنبد های مکانیکی یا لاستیکی طبقه بندی کرد.  سوئیچ mecha-membrana Razer کاملاً در رده گنبدهای لاستیکی قرار دارد.

توضیح پایانی

کیبورد Razer Ornata جانوری عجیب است.  من در طول مدت حضورم با آن واکنش های گسترده ای را پشت سر گذاشته ام ، از “Ew” گرفته تا “خوب ، روی من در حال رشد است” تا “Wow انگشتان من خسته شده اند” تا “حدس می زنم می توانم تجدید نظر را ببینم؟”  به “من نمی توانم تجدید نظر کنم” به “خوب ، شاید …” و غیره.

در نهایت ، من فکر می کنم Ornata به عنوان  صفحه کلید دارای گنبد لاستیک ، خوب اما به عنوان یک صفحه کلید مکانیکی قطعا بد است و متاسفانه  Razer آن را مانند کیبورد های  مکانیکی قیمت گذاری کرده است.

قیمت 80 دلار برای نسخه تک رنگ و 100 دلار برای RGB ، قیمت های اورناتا به گونه ای است که می توانید به جای آن  برای خودتان یک مکانیکال مناسب بخرید مثلا از شرکت های دیگری از قبیل  HyperX ، Logitech ، Corsair ،حتی Razer هم مدل هایی کاملاً مکانیکی در این محدوده قیمت دارند بعضی اوقات اگر بیشتر بگردید حتی ارزانتر هم پیدا می شوند.

این باعث می شود Ornata چیزی باشد به علاقه شخصی شما بستگی دارد. نه سازش برای گیمرهای با بودجه کمتر.  برای پول من ، من باید به دنبال  یک مکانیکال واقعی بروم.  چیزی دقیق تر و با دوام تر با همان احساس ضربه زدن به کلید  در بار 10،000 ام ولی با کیفیت اولین کلیک.

در نهایت  Ornata  برای کسانی که می خواهند چیزی کمی ساکت تر و یا جهشی بین هر دو کلیدها داشته باشند ، ارزش امتحان کردن را دارند.

کیبورد Glorious GMMK ، صفحه کلید بدون کلید را در ادامه میتوانید مطالعه کنید.

پشتیبانی 1
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =