بررسی کارت گرافیک NVIDIA Quadro RTX 8000 ، خالق جلوه های بصری جنگ ستارگان

اوت گذشته NVIDIA سری جدید Quadro RTX خود را در کنفرانس SIGGRAPH اعلام کرد ، ما آخرین نسخه Quadro RTX  یعنی NVIDIA Quadro RTX 8000 را در اینجا داریم و سه کارت گرافیک تقرریبا در یک رده کیفی را با هم مقایسه میکنیم:

Quadro RTX 6000 , Titain RTX و Quadro RTX 8000

این سه کارت گرافیک مبتنی بر همان تراشه پردازش Turing TU102 با تمام ویژگی های فعالش هستند ، با این حال ، خانواده Quadro RTX برای ارائه  برنامه های حرفه ای گواهینامه هایی ارائه می دهند.از حافظه متفاوتی نیز برخوردار  هستند.  Quadro RTX 8000 پشتیبانی ECC را ارائه می دهد که یکی از ویژگی های مورد نیاز در برخی از صنایع است.در حالی که ظرفیت حافظه Titan RTX و Quadro 6000 هر دو برابر 24 گیگابایت هستند در Quadro RTX 8000  رشد دو برابری حافظه یعنی  48 گیگابایت را می‌بینیم.

با چشم انداز کردن تمام تراشه های مرکزی NVIDIA ، از جمله جدیدترین آن ها یعنی NVIDIA Tesla V100S ، میبینیم که بیشترین حافظه کارت گرافیک  در رتبه بعدی   Quadro RTX 8000 فقط  دارای 32 گیگابایت حافظه است   برای بسیاری از کاربران  NVIDIA Quadro RTX 8000 اوج مطلق فن آوری GPU امروز است.در این بررسی قصد داریم دلیل این برتری را بدانیم.

 

ویدئوی آنباکسینگ کارت گرافیک Quadro RTX 8000 ، مشاهده کنید

بررسی اجمالی

 

کارت گرافیک NVIDIA Quadro RTX 8000 یک پردازنده گرافیکی دو شکاف با طول 10.5 اینچ است.  بدنه بیرونی با پوشش کرومی براق و باند سبز روشن در وسط بسیار شیک و چشمگیر است. تنظیمات وطراحی  خنک کننده در  Titan RTX که از سیستم خنک کننده دو فنِ استفاده می کند و Quadro RTX 8000 که از طراحی دمنده استفاده می کند ، متفاوت است.به طور کلی ، راه حل خنک کننده دو فنِ  در طراحی  GPU کامپیوتر های گیمینگ و تکی  به خوبی کار می کنند ، اما با حرکت به سمت سرور با چگالی بالاتر و برنامه های ایستگاه کاری ، سبک دمنده ترجیح داده می شود.

 

NVIDIA Quadro RTX 8000

NVIDIA Quadro RTX 8000 روی

 

در حالی که Titan RTX دارای یک صفحه پس زمینه ( صفحه پشتی ) است که ما دوستش داریم ، اما  Quadro RTX 8000 چنین چیزی ندارد.  اگر یک جنبه فیزیکی مثبت در کارت گرافیک  وجود داشته باشد که هر کاربری آن را دوست داشته باشد در کارت گرافیکش ببیند  شامل قرار گرفتن صفحه ی پشتی حتی در کارت های نصب شده است.

NVIDIA Quadro RTX 8000

NVIDIA Quadro RTX 8000 پشت

در انتهای Quadro RTX 8000 ، خروجی های ویدئویی را پیدا می کنیم که دارای پورت   4×  DisplayPort 1.4 و 1x VirtualLink برای نمایشگرهای دارای سر VR هستند. مطمئناً  تجسم حرفه ای درمورد  Quadro RTX 8000  در نظر گرفته شده اچاست ، بنابراین داشتن تعداد زیادی از خروجی صفحه نمایش از اهمیت زیادی  برخوردار است.

5548

NVIDIA Quadro RTX 8000 خروجی های

اتصالات برق در انتهای Quadro RTX 8000 واقع شده است این یکی دیگر از جابه جایی های عمده  در طرح کلی کارت گرافیک است.   در  لبه یک کولر دمنده وجود دارد  که طوری طراحی شده ، مرتب جریان هوا را از جلو به عقب به جریان بیاندازد تا  در شاسی های سرور و ایستگاه کاری هم کاربردی باشد.
چه یک میز کار ایستاده با سطح کار بالا و چه یک ایستگاه کاری مجازی که در یک مرکز داده قرار دارد ، طراحی اتصالات پاور  Quadro RTX 8000 متناسب با کار مورد استفاده شماست.  می توانید اتصالات  1×6 پین و  1×8 پین را در اینجا مشاهده کنید.

NVIDIA Quadro RTX 8000

NVIDIA Quadro RTX 8000 اتصالات پاور

همچنین Quardo RTX 8000  به عنوان یکی از  کارت های  پشتیبانی کننده از تکنولوژی  Quadro Sync II  اجازه می دهد تا حداکثر 32 تصویر که به تفکیک به صورت  8 ،  GPU   کار میکند  برای دیوارهای بزرگ ویدیویی  وپروژکتور های رسانه تصویری ایجاد کند که با هم همگام و هماهنگ هستند. برای اطلاعات بیشتر اینجا مراجعه کنید.قیمت این  کارت گرافیک در حال حاضر حدود 5500 دلار است و در زمان عرضه ،  هرکدام نزدیک به 9999 دلار فروخته می شدند.

 

مشخصات Quadro RTX 8000

 

NVIDIA Quadro RTX 8000

تفاوت اصلی Quadro RTX 8000  در حافظه 48 گیگابایتی GDDR6 ECC آن با titan RTX و Quardo RTX 6000 است .تعداد هسته های CUDA ، هسته های Tensor و هسته RT است که می تواند در نسل فعلی GPU کیفیت آن را تعیین کند.

برا همین مشخصات محاسباتی کلیدی را در  جدول زیر قرار میدهیم تا شما  خودتان شباهت ها و اختلافات  این سه کارت گرافیک را نسبت به هم درک کنید.

NVIDIA Quadro RTX 8000
همانطور که مشاهده می کنید ، پیکربندی حافظه تفاوت اصلی بینشان است.  بقیه پارامتر ها نسبتاً مشابه است.  تنظیم خنک کننده بسیار مهم است زیرا Quadro RTX 8000 برای مقیاس فراتر از دو GPU در هر سیستم طراحی شده است.

تست NVIDIA Quadro RTX 8000
در اینجا مشخصات اصلی قطعات همراه با GPU در انجام تست آورده شده است:

• مادربرد: ASUS WS C621E SAGE
•سی پی یو :   2x Intel Xeon Gold 6134 (8هسته ,16 نخ)
•کارت گرافیک: NVIDIA Quadro RTX 8000
خنک کننده : Noctua NH-U14S DX-3647 LGA3647
•مشخصات رام: 12x MICRON 16GB Low
•هارد دیسک : SSD : Samsung PM961 1TB
•نسخه ویندوز: Windows 10 Pro Workstation / Ubuntu 18.04 LTS

یک نکته سریع که در اینجا وجود دارد این است  که نشان می دهد سیستم ما برای همه آزمایشات دارای حافظه چهار هسته ای است.
در تصویر مشخصات کارت گرافیک را در GPU Z مشاهده میکنید :

4789

طبق اطلاعات تصویر ؛ پردازنده گرافیکی GPU با سرعت 1،396 مگاهرتز پردازش میکند  و تا 1770 مگاهرتز  افزایش می یابد.
فرکانس کاری پردازنده گرافیکی 1396 MHz است و به هنگام توربو به 1770 MHz می رسد
و نرخ پیکسل پرکردگی آن (pixel Fillrate) 169.9 Gpixel/s است.
اصطلاح pixel Fillrate چیست؟اصطلاح پیکسل پرکردگی به تعداد پیکسل هایی گفته می شود که یک کارت تصویری می تواند برای صفحه نمایش ارسال کند و در یک ثانیه به حافظه فیلم بنویسد یا در صورت تکمیل تعداد عناصر نقشه بافت (texels) را پر کند.
و نرخ پرکردگی بافت (texture Fillrate) نیز  با سرعت 509.8 GTexel / s وارد می شود ، در حالی که حافظه آن 1،750 مگاهرتز است.
اصطلاح texture Fillrate چیست؟ نشاندهنده این است که در هر ثانیه چه تعداد پیکسل میتواند همزمان بر روی صفحه نمایش  فعال باشد.

م:

 

محاسبه کارایی کارت گرافیک با Geekbench 4:

 

NVIDIA Quadro RTX 8000

عملکرد محاسباتی Geekbench 4  پردازنده گرافیکی شما را با استفاده از پردازش تصویر تا نمایشگر  رایانه و  تا خرد کردن عدد اندازه گیری می کند.

این  برنامه محاسبه قدرت پردازنده گرافیکی  به ما نشان میدهد NVIDIA Quadro RTX 8000 به نتایج نزدیک به NVIDIA Titan RTX می رسد.  اختلاف اندکی نیز  در اعداد وجود دارد.

بخشی از آن می تواند مربوط به حافظه ECC باشد.  بخش دیگری از آن می تواند تاثیر کولرهای دوتایی  Titan RTX در یک پیکربندی GPU باشد.  بیایید پیشرفت را در سایر معیارها نیز مشاهده کنیم

 

محاسبه کارایی با LuxMark :

 

NVIDIA Quadro RTX 8000

مانند نتایج Geekbench ، تفاوت کمی بین Quadro RTX 8000 و Titan RTX مشاهده می کنیم.
با توجه به تصاویر بالا و دیگر ویژگی های این کارت گرافیک به چنین نتایجی میرسیم
کارت گرافیک  Quadro RTX 8000  با معیارهای عمیق و همچنین در SPECviewperf 13بسیار قدرتمند ارزیابی شده است  با داشتن 48 گیگابایت حافظه پردازنده و توانایی مقیاس پذیری در سرورها و ایستگاه های کاری چند گیگابایتی این گزینه برای بسیاری از گروه های  بازار گزینه ای مورد علاقه  است.  Titan RTX به طور موثری به دو کارت در ایستگاه های کاری محدود می شود در حالی که Quadro RTX برای مقیاسهای بالاتری طراحی شده است و  نمونه ای برای اندازه گیری سرورهای متراکم مانند سرور NVIDIA RTX است که می تواند حداکثر 8 Quadro RTX GPU را در یک جعبه واحد قرار دهد.
پردازنده های گرافیکی Titan RTX و Quardo RTX  از بسیاری جهات با یکدیگر رقابت نمی کنند.  برنامه های حرفه ای دارای مجوز برای اجرای Quadro هستند اما ممکن است در Titan RTX با وجود این که قدرتمند تر است   ویژگی های مورد نیازشان نباشد که Quadro تنها گزینه مناسب است.  علاوه بر این ، حافظه ECC Quadro RTX در صنایع خاصی بسیار لازم و ضروری  است.

NVIDIA Quadro RTX 8000

قیمت Quardo RTX 8000 برابر با 5000دلار است
که 1.5 برابر قیمت Titan RTX است و  برای آن دسته از صنایعی که به گواهینامه ها و حافظه های ECC احتیاج دارند مناسب است  ، قیمت Quardo RTX 6000  , برابر با 4000 دلار است . Quadro RTX 6000 به نظر می رسد برای کسانی که به حافظه بیشتری احتیاج ندارند  مناسب باشد.  آیا به 48 گیگابایت حافظه احتیاج دارید؟
پس انتخاب شما فقط Quardo RTX 8000 می‌تواند باشد .
ولی در کل آیا 24 گیگابایت حافظه افزایشی ECC GDDR6 برای یک شرکت 1500 دلار ارزش دارد.  با توجه به قیمت گذاری برنامه های کاربردی در این فضا  ما گمان می کنیم که این یک ارتقاء آسان برای توجیه بخشی از بازار باشد.

چکیده کلی که میتوان از  Quadro RTX 8000 دریافت کرد بدین معنی است که  هر چیزی فراتر از این وضعیت فعلی نوعی فناوری است نه اینکه شرکت تصمیم بگیرد 1500 دلار پس انداز کند.  اگر این 1500 دلار منجر به عدم موفقیت شغلی شود ، می تواند به راحتی مهندسان ارزشمند را ناامید سازد.  مانند هر محصول برتر ، این یک سرمایه گذاری در افرادی است که به اندازه خود سخت افزار از آن استفاده می کنند.در نهایت میتوان گفت Quadro RTX 8000 دارای عملکرد برتر در یک پردازنده گرافیکی PCIe است.  این دستگاه دارای حافظه عظیم (طبق استانداردهای امروزی) 48 گیگابایت حافظه ECC GDDR6 است و کلیه برنامه های پشتیبانی شده از کارت برند Quadro با آن همراه هستند.

 

کارت گرافیک NVIDIA Titan RTX:

 

6875

کارت گرافیک TITAN RTX مشتمل بر ریزمعماری پردازنده گرافیکی Turing بوده و با فناوری ساخت ۱۲ نانومتر ساخته شده است  پردازنده گرافیکی مذکور دارای 4608 هسته CUDA با بسامد پایه  1350 و بسامد  بوست 1770 مگاهرتز است.  این کارت با همان روش خنک سازی مدل‌های FOUNDERS EDITION با دو فن مجهز است از رخنمای طلایی بهره می‌برد. کارت  TITAN RTX از 24 گیگابایت حافظه GDDR6 و رابط 384 بیتی بهره می‌برد  که از پهنای باند حافظه 672 گیگابایت در ثانیه برخوردار است   TITAN RTX علاوه بر هسته های CUDA، 576 هسته Tensor و 72 هسته RT  دارا میباشد.

این کارت گرافیک  دارای خروجی تصویر USB نوع C، یک درگاه HDMI 2.0b و سه درگاه DisplayPort 1.4  است. این پردازنده گرافیکی  از فناوری NVLINK برای پل ارتباطی بیش از یک کارت گرافیک پشتیبانی می‌کند.

کارت گرافیک NVIDIA TITAN RTX دارای NVIDIA NVLink است که می تواند چه در پردازش GPU و چه در VRAM، بین 2 کارت گرافیک ارتباط هماهنگ ایجاد کرده و این ارتباط با پهنای باند 100 گیگابایت در ثانیه انجام میشود. کارت گرافیک TITAN RTX حتی برای ویرایش  ویدئوهایی با دقت 8K و فرکانس بالا نیز به خوبی همگام سازی شده است.

بسامد مبنا در NVIDIA Titan RTX برابر با 1350 مگاهرتز و بسامد توربو  نیز 1770 مگاهرتز است. این کارت گرافیک دارای 2 اتصال  تغذیه 8 پین بوده و توان حرارتی آن به حداکثر 280 وات می رسد که برای سریعترین کارت گرافیک دسکتاپی جهان رقمی شگرف و شایسته است. این کارت گرافیک بازار مهندسان  حوزه‌ی هوش مصنوعی، کاربران workstation( کسانی که کار گیمینگ به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهند، کسانی که از نرم افزارهای سه بعدی سازی و مهندسی مانند CAD و Maya و ۳D Max و… استفاده می‌کنند، گرافیست‌هایی که رندرینگ و ویرایش تصویر و ویدئو را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهند، کاربران workstation اطلاق میشوند)
و البته گیمرها را هدف قرار داده است.به‌علاوه Titan RTX 130 Tra Falp  عملکرد یادگیری عمیق و 11 Gigaray  (گیگارِی) عملکرد پرتویابی را ارائه می‌دهد.

 

کارت گرافیک 8000 NVIDIA RTX:

 

NVIDIA Quadro RTX 8000

کارت گرافیک NVIDIA Quadro RTX 8000 مجهز به ساختارجدید و قدرتمند NVIDIA Turing ™ و 48 گیگابایت حافظه GDDR6 برای افزایش  قدرت سری  چند بعدی ساز پردازش های کامپیوتری تصویری و جلوه های ویژه است.این محصول دارای رابط حافظه 384 بیتی می‌باشد  و 576 هسته Tensor و 72 هسته RT را در کنار 4608 هسته CUDA با خود به یدک می کشد. این محصول با داشتن توان 10 Gigaray  بر ثانیه و با ظرفیت 48 گیگابایتی  با خاصیت جداشوندگی حافظه عرضه می‌شود.

این کارت چهار نمایشگر با درگاه DisplayPort 1.4  در رزولوشن های 8K,5K,4K، بعلاوه درگاه VirtualLink که باعث تنظیم با همه عینک های واقعیت مجازی یا VR HMDs به صورت راحت تر از همیشه در بیشترین  رزولوشن مجهز است. و دارای پشتیبانی از رنگ 60Bit با تکنولوژی High Dynamic Range (HDR) Ready بر روی صفحه نمایش های تلویزیونی است.

پردازنده گرافیکی NVIDIA Quadro RTX  برای سرعت بخشیدن به طیف وسیعی از جریانهای کاری ساخته شده که دارای قدرتمندترین GPU ها ، ظرفیت حافظه بزرگ، خروجی های 8K صفحه نمایش، ویژگی های پیشرفته برای رندر فتوترالیستی در زمان واقعی، رخدادهای کاری تقویت شده AI، محیط VR و موارد دیگر.

 

ویدئوی مقایسه گرافیک بازی بین RTx Titan و Rtx 2080 Ti :

به دلیل شباهت بسیار زیاد RTX Titan با Quadro RTX 8000 ، یکی از این کارتها را با RTX 2080 Ti محبوب مقایسه کردیم.

 

 

کارت گرافیک  Msi RTX 2080 Ti  ، صحنه های گرافیکی دیوانه کننده ، مطالعه کنید

 

پشتیبانی 1
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =