فناوری کیبورد و نحوه عملکرد کلیدهای کیبورد

در مقایسه فناوری کیبورد محبوب : کدام کیبورد برای شما مناسب است؟

وقتی در مورد لوازم جانبی رایانه صحبت می کنید ، به نظر می رسد صفحه کلید رایانه قهرمان ناخوشایندی در تمام کامپیوترها است. هیچ لوازم جانبی دیگری که همان شاید برای شما اهمیتی نداشته باشد که کیبورد با کیفیت داشه باشید یا شاید هم در مورد کیبورد اطلاعی داشته باشید  ، حتی احتمالا ما بیشتر خوشحال میشویم که 100 دلار یا بیشتر را صرف یک موس ارگونومیک کنیم تا یک کیبورد ، اما اغلب فراموش می کنیم که دستها در بیشتر مواقع در حال کار کردن روی صفحه کلید هستند.

کیبورد ها معمولاً در عموم به عنوان یک وسیله مشابه یکدیگر تصور می شوند و کمتر افرادی در مورد اینکه کدام نوع ممکن است متناسب با سبک استفاده شما باشد ، تصمیم گیری میکنند. امروز می خواهیم با بحث در مورد انواع مختلفی از فناوری کیبورد و مکانیسم های تغییر صفحه کلید و برنامه هایی که برای آنها مناسب تر است افق اندیشه شما را در مورد این قطعه ی مهم ولی بی اهمیت از نظر عموم ، گسترده کنیم.

انواع محبوب فناوری های کلید کیبورد

صفحه کلیدهای رایانه ای معمولاً براساس نوع مکانیزم سوئیچ استفاده شده طبقه بندی می شوند. ارگونومی و ویژگی های گذشته ، فن آوری صفحه کلید دیگری است که در دسته دیگری برای مقایسه قرار میگیرد. کیبورد ها در انواع سبک ها و انواع مواد سطحی قرار می گیرند ، اما چیزی که بین آنها ثابت است ، یکی ، 80 تا 110 سوئیچ (یکی برای هر کلید) است که به آن امکان کار می دهد.

در اینجا برخی از معروف ترین مکانیسم های سوئیچ و مرور مختصر در مورد نحوه کار آنها آورده شده است. با ما همراه باشید و پس از توضیحات ما ، قصد داریم بحث کنیم که کدامیک برای شما مناسب است.

فناوری کیبورد

فناوری کیبورد به هم پیوسته یا غشایی (Membrane Keyboard)

این فناوری کیبورد از سه لایه استفاده می کند. لایه بالایی از برچسب های موجود در قسمت جلوی یک کلید مسطح (صفحه تخت) یا شاخه های سوییچ تشکیل شده است ، که به آنها کلید نیز گفته می شود (سفر کامل). لایه میانی به عنوان فاصله بین لایه نمایش بالا و لایه پشتی عمل می کند. لایه پشتی دارای یک سری نوار است که عمود بر لایه جلویی چاپ می شود. هنگامی که لایه جلویی به اندازه کافی سخت فشار داده شود ، درون فضا فشار می یابد و با لایه پشتی تماس برقرار می کند ، که مدار را بسته و فعال می کند.

تفاوت بین صفحه تخت و سفر کامل بیشتر در کاربرد است. صفحه کلیدهای غشاییِ صفحه تخت برای برنامه هایی که فاقد فضای پشت کلید مثل وسایلی از جمله اجاق گاز ، مایکروویو ، فتوکپی و لوازم کوچک مانند قهوه ساز هستند ، استفاده می شوند.

نسخه محبوب دیگر این فناوری ، صفحه کلید سوئیچ گنبد است. سوئیچ گنبد در واقع نوعی ترکیبی بین غشاء و صفحه کلید مکانیکی است (در زیر). این فناوری در اصل یکسان است ، فقط از کلیدهای گنبدی لاستیکی – به نام پلیمودها – برای بازخورد لمسی استفاده می شود که اغلب در صفحه کلیدهای غشایی وجود ندارد.

فقط برای خنثی کردن آبگونه صفحه کلید غشایی ، نسخه دیگری از فناوری کیبورد سوئیچ گنبد از آنچه معمولاً به عنوان سوئیچ قیچی شناخته می شود ، استفاده می کند. اینها از فن آوری سوئیچ گنبدی با افزایش مقاومت (اغلب برای کاهش ارتفاع کلید) استفاده می کنند که توسط یک سوئیچ قیچی اضافه شده است ، که در واقع یک شکل “X” در کناره های هر کلید است که هنگام فشار آوردن – x – یا بالا می رود یا – X – هنگامی که وجود ندارد ، فشرده می شود. این نوع کیبورد ، صفحه کلید استاندارد در Ma است.

فناوری کیبورد مکانیکال

فناوری صفحه کلید مکانیکی پس از یک بار در نظر گرفتن نوعی بازار بالارده برای علاقه مندان به صفحه کلید ، دوباره در بازار تجدید حیات می کند. صفحه کلیدهای سوئیچ مکانیکی دارای سوئیچ کاملی در زیر هر کلید هستند که از پایه ، چشمه و ساقه تشکیل شده است. از لحاظ عملکردی ، آنها بسیار شبیه به صفحه کلیدهای غشایی هستند و تفاوت اصلی آن در استفاده از چشمه مقاومت در صورت عدم وجود لاستیک است. پس از فشار دادن کلید ، سیم پیچ بهار – باعث ایجاد مقاومت در هنگام فشار دادن پیوند سوئیچ می شود که سپس سیگنال را به رایانه شما منتقل می کند.

بسته به قطعات به کار رفته ، کسانی که سرهمی کیبورد را می پسندند ، می توانند در واقع میزان فشار مورد نیاز برای انجام فعالیت را کنترل کنند ، همچنین میزان فشار کلیدها و مقاومت کلی فنر را نشان می دهد.

فناوری کیبورد لیزری

در حالی که چندین فن آوری وجود دارد که می توانیم در مورد آنها صحبت کنیم ، ما فقط می خواهیم دو عدد ازمحبوب ترین آنها را پوشش دهیم. صفحه کلیدهای طرح ریزیِ لیزری ، طرح کلی صفحه کلید را بر روی هر سطح صاف و مسطح طراحی می کنند. این صفحه کلیدها مقاومت نور را به منظور ارسال سیگنال به دستگاه شما هنگام فشار دادن یک دکمه اندازه گیری می کنند. در حالی که نسبتاً خنک است ، به دلیل عدم پاسخگویی لمسی ، مقاومت و سرعت بالای خطاها در اثر فشارهای تصادفی کلید ، این صفحه کلید برای اکثر برنامه ها غیر عملی است.

در صفحه کلید طرح ریزی ، فن آوری نوری به درخشش دستگاه های دارای تابش نور – مانند لیزر – در زیر صفحه کلید به صورت افقی و عمودی متکی است. در هر طرف صفحه کلید ، سنسورهای عکس وجود دارد که با اندازه گیری مکان کلید ، با نمودار کردن مختصات X و Y ، منبع نور را مسدود می کند.

فناوری کیبورد اثر هال

صفحه کلید اثر هال به جای یک سوئیچ مکانیکی یا غشایی از آهن ربا و سنسور استفاده می کنند. هنگامی که یک کلید فشرده می شود ، آهنربا را حرکت می دهد. سنسور حالت جامد زیرین حرکت را تشخیص داده و آن را به رایانه شما منتقل می کند. این صفحه کلیدها معمولاً در برنامه های با قابلیت اطمینان بالا استفاده می شوند که نیاز به افزایش دوام با ریسک کمتری برای خرابی دارند. برخی از این کاربردها شامل کابین های هواپیما ، زیر دریایی ها ، نیروگاه های هسته ای و کارهای میدانی است.

فناوری کیبورد

چه صفحه کلید برای شما مناسب است؟

موارد فوق به معنای لیست جامعی از فن آوریهای صفحه کلید نیست ، اما محبوب ترین انواع فناوری صفحه کلید را در بازار امروز پوشش می دهد. اگر مسئله برای شما کمی پیچیده شده است که انواع دیگر که ذکر نشده شاید بهتر باشد ، نترسید. ما به شما کمک می کنیم تا فناوری مناسب برای خرید بعدی صفحه کلید خود را پیدا کنید.

فناوری کیبورد

گیمرها

برای گیمرها ، انتخاب واضح در فناوری کیبورد ، صفحه کلید مکانیکی است آن هم به خاطر میزان بالای سفارشی سازی آن و افزایش سرعت بازخورد لمسی است که دست گیمرها را نسبت به عملکرد یک دکمه باز میگذارد. گیمرها ترجیح می دهند کیبوردهای مکانیکی با قطعات سخت تر را انتخاب کنند تا از احتمال فشار دکمه های تصادفی کاسته شود ، بنابراین به دنبال آن کیبوردی باشید که مخصوص گیمرها ساخته شده باشد ، یا سخت افزار خود را با یکی از کیت های موجود در اینترنت تغییر دهید.

کاربران کامپیوتر تصادفی

برای بیشتر موارد استفاده ، فناوری کیبورد غشایی یک راه حل مؤثر است که در محیط های معتدل و معتدل بسیار ارزان ، سبک و نسبتاً بادوام است. این صفحه کلیدی است که اکثر کاربران رایانه در حال حاضر از آن استفاده می کنند.

مسافران

اگرچه صفحه کلید لیزر قابل حمل ترین کیبورد است ، اگر قصد تایپ کردن زیادی را داشته باشید انتخاب خوبی نیست. صفحه کلیدهای غشایی رولینگ نیز به دلیل خاصیت ضد آب بودن و امکان رول کردن و انباشت آنها در هر گوشه کیف شما ، از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. در کل کلیدهای غشایی رولینگ برای تایپ کردن از صفحه کلید طرح ریزیِ لیزر بهتر است.

بهترین گزینه برای مسافران معمولاً صفحه کلیدی است که در حال حاضر در لپ تاپتان قرار دارد ، اما در صورت نیاز به صفحه کلید جداگانه ، صفحه کلید ممبران ممکن است بهترین انتخاب باشد. از دوام کیبورد مکانیکی با دوامتر ، کارآمد و بسیار ریزتر است و به طور متوسط ​​تقریباً 3 پوند وزن دارد ، تقریباً به همان وزن مک بوک ایر است.

برای کسی که روزانه هزاران هزار ضربه میزند – مانند نویسنده – هیچ پاسخ روشنی وجود ندارد. گفته می شود ، یک صفحه کلید مکانیکی معمولاً گزینه بسیار خوبی باشد ، اگرچه برخلاف کیبورد مکانیکی با کلیدهای سفت تر ، لمس نرم تر اغلب برای کاهش فشار انگشت مورد نیاز است. اگر تصمیم دارید این مسیر را طی کنید ، به دنبال کلیدهایی باشید که به این اندازه سفت و سخت نباشند.

درنتیجه یک صفحه کلید غشایی می تواند کاملاً مناسب باشد و تقریباً به اندازه نسخه مکانیکی گران نیست. اگر تصمیم دارید مسیر غشایی را طی کنید ، توصیه می کنم نسخه های سوییچ گنبد یا قیچی را امتحان کنید.

کاربرانی که به دوام و استحکام بیشتری نیازمندند

برای برنامه های با دوام بالا هیچ راه بهتری جز انتخاب کیبورد اثر هال نیست. این کیبوردها به گونه ای طراحی شده است که کارگاه هایی قوی در برابر شرایط بسیار پرتحرک و مقاوم در برابر آنها باشند.
شما چطور؟ به کدام فناوری صفحه کلید علاقه دارید؟ کدام برای کارهایی که انجام می دهید بهترین راه حل است؟ نظرات خود را درج کنید تا دیگر کاربران نیز استفاده ببرند.

برای آشنایی بیشتر با کلیدهای میانبر کیبورد و جزئیات صفحه کلید کلیک کنید.

پشتیبانی 1
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سیزده =