ویروس کرونا چگونه وارد ایران شده است ؟

آمار کرونا

ویروس کرونا

 

در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی در خصوص ویروس کرونا ارائه کنیم. آگاهی از مشخصه­های این ویروس موجب خواهد شد تا در شرایط فعلی که ویروس کرونا در حال شیوع است، رفتاری منطقی و غیر احساسی داشته باشیم.

 

ویروس کرونا

 

تعریف ویروس کرونا، نحوه شیوع و علائم آن

 

این ویروس از خانواده کرونا ویروس‌ها است که در میان حیواناتی مثل خفاش، شتر، گربه، بعضی از گاوها و حتی گورکن‌ها سابقه دارد. ویروس کرونا که از چین شیوع پیدا کرده است یا نام مخفف NCP نیز خواند می­شود. ویروس‌ها هر چند سال یک‌بار تغییر ژنتیکی می‌دهند و برای همین می‌توانند از حیوان به انسان منتقل شوند. آنچه که مسلم است این است که ویروس کرونا در نسخه­های جهش نیافته خود سال­های سال بین حیوانات شیوع داشت. اولین بار که این ویروس به شکل گسترده میان انسان‌ها مشاهده شد، سال ۲۰۰۲ و در چین بود که با نام سندروم تنفسی «سارس» شناخته می­شد و بعدتر در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان «مرس» در عربستان شناسایی شد که از طریق شتر به انسان منتقل می‌شد. بنابراین این ویرو­س­ها که از حیوان به انسان  منتقل می­شوند پیوسته در حال جهش و تکامل هستند و می­توان گفت ویروس کرونا اولین و آخرین ویروسی نیست که میان انسان و حیوان منتقل می­شود. با کنترل این ویروس ممکن است ویروس دیگری پس از چندین ماه یا سال دوباره به انسان منتقل شود.

ویروس سارس حدود 800 کشته در آسیا به جا گذاشت و ویروس مرس نیز در آسیای شرقی و عربستان حدود 110 نفر را کشت.

ویروس جدید در مقایسه با دو ویروس قبلی یعنی «سارس» و «مرس» واگیرتر است. این ویروس می‌تواند از طریق آلودگی در هنگام دست دادن یا حتی توسط مولکولهای هوایی که فرد مبتلا تننفس می­کند انتقال یابد. ولی نکته امیدوار کننده میزان مرگ­ومیر کمتر این ویروس در مقایسه با دو ویروس قبلی است. در «سارس» 10 درصد افراد مبتلا و در «مرس» ۳۴ درصد مبتلایان از دنیا می­رفتند در حالیکه میزان مرگ‌ومیر کرونا حدود 5/2 دصد است.

تقریبا ۸۲ درصد افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند، علایم ساده‌ای مثل سرماخوردگی دارند مثل سرفه و تنگی نفس و در مواردی هم تب. دوره پنهان دو هفته­ای در کنار علائم مشابه با بیماری­هایی مثل سرماخوردگی یا آنفلونزا موجب تشخیص سخت و شیوع آسان این ویروس شده است. به طوریکه فرد مبتلا بدون اینکه متوجه باشد به راحتی با افراد سالم ارتباط برقرار کرده و موجب انتشار ویروس می­شود. و همین امر یکی از مشکلات کنترل کرونا است.

نکته­ تسکین دهنده این است که اگر از حدود 3 ماه پیش تا بحال به چین سفر نکرده­اید یا با مسافران چینی ارتباط نداشته­اید نگران ابتلا به این ویروس نباشید.

 

آیا کسانی که حیوان خانگی دارند باید نگران ابتلا به این ویروس باشند؟

 

درست مثل انسان اگر حیوان در معرض ابتلا به ویروس قرار گرفته باشد، بله این نگرانی وجود دارد ولی در غیر اینصورت نگران ابتلای حیوان خانگی خود به کرونا نباشید.

 

ویروس کرونا

راهکار پیشگیری از شیوع ویروس چیست؟

 

این ویروس ابتدا در چین و از حیواناتی که در فوق آورده شد به انسان منتقل شده است و مطمئناً تابحال انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان با قرنطینه حیوانات ناقل قطع شده است و باید زنجیره انتقال انسان به انسان را کنترل کنیم. تنها راه حل این مشکل نیز شناسایی مبتلایان و درمان و قرنطینه آنها است. در قرنطینه ویروس در بدن تداوم پیدا می‌کند ولی اگر فرد مبتلا با دیگران تماس نداشته باشد این ویروس از بدنش پاک‌سازی شده و زنجیره انتقال بریده خواهد شد.

متاسفانه زمان شیوع این بیماری که مصادف با سال نو میلادی بود تعداد گردشگران زیادی از چین بازدید می­کردند یا کشورهای زیادی مقصد سفر چینی­ها بود و همین مسئله در کنار علائم مشابه ویروس کرونا موجب افزایش نگرانی در کشورهای زیادی شده است. بنابراین همانند سایر کشورها مثل آمریکا و ژاپن و انگلیس باید در کشور ما نیز از افرادی که در بازه 5 ماه پیش تابحال به چین سفر کرده­اند یا با چینی­ها در تماس بوده­اند آزمایش­های دقیقی گرفته شود. مهم­ترین وجه تمایز علائم ویروس کرونا با سرماخوردگی و آنفلونزا، مسافرت فرد به چین و ارتباط با افراد مبتلا است. و در این تشخیص باید دوره دو هفته پنهان این ویروس را در نظر گرفت. طی این دو هفته فرد مبتلا یا خوب می‌شود یا وضعیت سلامت فرد، وخیم‌تر می‌شود یعنی دچار تشدید تنگی نفس و نارسایی تنفسی می‌شود. خصوصاً در افراد بالای شصت سال یا کسانی که بیماری‌های قلبی، زمینه‌ای یا دیابت دارند که احتمال مرگ­ومیر این افراد بیشتر است.

آمار و سیاست دولت چین

 

با گذشت حدود 3 ماه از زمان شناسایی و حدود 1 ماه از زمان اعلام رسمی آن توسط دولت چین، بیش از 75 هزار مورد ویروس شناسایی شده است 2130 نفر از این افراد جان خود را از دست داده­اند. حدود 17 هزار نفر کاملاً بهبود یافته و 56 هزار نفر نیز در قرنطینه کامل به سر می­برند. بیش از 74500 نفر مبتلایان در کشور چین، 600 نفر در کشتی تفریحی انگلیسی، 100 نفر در کره جنوبی و حدود 300 نفر نیز در کشورهایی مثل ژاپن، سنگاپور، هنک کنک و… شناسایی شده­اند. بیش از 9/99 درصد کشته­شدگان از کشور چین هستند و فقط 10 نفر مبتلایان سایر کشورها فوت کرده­اند.دوازدهم فوریه تابحال با 146 کشته بدترین روز این بیماری بوده وحدود 8 روز است که آمار کشته­های روزانه نوسان می­کند ولی با کاهش نرخ مبتلایان دولت چین امیدوار است به زودی آمار کشته­های روزانه خود را کمتر از 100 نفر گزارش کند.

در روزهای اول، اطلاعات از سوی حکومت چین مخفی نگه داشته شد و حتی پزشک بیمارستان ووهان (شهر منشاء این ویروس) که شیوع آن را هشدار داده بود به «تشویش اذهان عمومی» متهم شد. همین پنهان‌کاری باعث شد که همه‌گیری شدت پیدا کند. طبق آمار اعلام‌شده طی سه روز گذشته، نسبت موارد جدید شناسایی‌شده نسبت به روز قبل، کاهش موقتی داشته است؛ اما این مسئله نمی‌تواند معیاری برای کنترل همه‌گیری ویروس باشد. با توجه به اعلام پزشکان حداقل تا دو ماه دیگر با این ویروس دست‌ و پنجه نرم خواهیم کرد. ممکن است شدت آن کم‌تر شود اما کماکان وجود خواهد داشت.

البته بعد از پنهان کاری اولیه و با توجه به سابقه نه چندان دور سندروم سارس، دولت چین عذر خواهی کرده و اقدام به شناسایی ساختار ژنتیکی ویروس کرونا کرد و سپس یافته­های خود را در دسترس محققان قرار داد. برای همین بسیاری از مراکز تحقیقاتی دنیا شبانه‌روز در حال بررسی برای ایجاد واکسن نیز هستند. البته واکسن باید چندین مرحله را طی کند که خودش باعث آسیب‌زایی به افراد نشود. ممکن است چندین ماه تا یک سال هم طول بکشد؛ اما متاسفانه هنوز هیچ‌گونه درمان قطعی شناسایی نشده است. در حال حاضر از درمان‌های ویروسی که برای سایر بیماری‌ها مثل اچ‌آی‌وی و آنفلوانزا، استفاده می‌شود، بهره می‌گیرند که ممکن است در جلوگیری از تکثیر ویروس نقش داشته باشد.

 

ویروس کرونا

 

استفاده از ماسک چقدر می‌تواند پیشگیرانه باشد؟

 

با توجه به نبود درمان برای ویروس کرونا، در حال حاضر پیشگیری بهترین راهکار مبارزه با این معضل بهداشتی است. و در این بین استفاده از ماسک­­های معمولی و فیلتردار بسیار حائز اهمیت خواهد بود. ماسک مانعی برای کاهش انتقال تعداد ویروس‌ها به محیط است همچنین بیشترین میزان اثر ماسک برای مبتلایان به ویروس است که از ابتلا شدن افراد سالم با توسط مبتلایان جلوگیری شود. یک قطره تنفسی می‌تواند تا چهار متر به خارج از دهان پرتاب شود. ماسک شدت، تعداد و فاصله پرتاب این قطرات را کم می‌کند. از سوی دیگر، ماسک‌ها باید بسته به میزان استفاده و کیفیت ماسک تعویض شوند زیرا با مرور زمان مقاومت ماسک در جذب میکروبها و ویروس­ها کم می­شود و نیز خود ماسک به محل تجمع عوامل بیماری­زا تبدیل می­شود.. به طور کلی استفاده از ماسک به افرادی توصیه می‌شود که در تماس مستقیم با مبتلایان هستند. حتی گفته می‌شود از دستکش هم می‌توان استفاده کرد. دستکش هم بیشتر برای افرادی است که در تماس نزدیک با مبتلایان یا موارد مشکوک هستند توصیه می­شود.

ایماکالا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 17 =