چگونه قطب نما جهان را به روی ما نمایان کرد ؟

قطب نما

 

مقدمه

 

رشد جنگل میسوری رو میتونیم در نظر بگیریم(میسوری یا همان میزوری از ایالت های غرب میانه ایالات متحده امریکا است. ) برای مثال جنگل های مارک توین در ایالت میسوری واقع است و برای خارج شدن از جنگل به شما یک نقشه و قطب نما میدادند و شما باید راه خود را به خانه می یافتید و بدون قطب نما متاسفانه نقشه غیر قابل استفاده می شد. بنابراین یک چیز به ذهن خطور می کند و آن این است که قطب نما مهم است .

اجزا و انواع قطب نما

قطب نما وسیله ای برای جهت یابی است که با استفاده از میدان مغناطیسی زمین جهت قطب شمال را نشان می دهد و در حقیقت شمال مغناطیسی زمین است که با شمال حقیقی مقداری فاصله دارد (در حدود 1353 کیلومتر فاصله )و سالانه 7.34 کیلومتر به این فاصله  افزوده می شود.

قطب نما به سادگی  از قطعه ای فلزی ساخته شده است که مغناطیسی شده است ، به طوری که به سمت قطب مغناطیسی زمین می چرخد . وقتی واژه قطب نما رو میشنویم اولین تصویری که ممکنه تصورش کنیم ، قطب نمای جیبی است که شبیه یک ساعت به نظر می آید می توانید آن را در دست خود نگه دارید و تا زمانی که شمال را پیدا کنید لرزش ها و چرخش های سوزن قطب نما را تماشا کنید.

البته نوع دیگری از قطب نمایی به نام قطب نمای ژیروسکوپی وجود دارد در سال 1905 میلادی به وسیله دکتر هرمان آنشوتز کامروف طراحی شد که به مغناطیس وابستگی ندارد.قطب نما ، رو به شمال واقعی تنظیم میشود و به چرخش در می آید ، پس از آن ، ژیروسکوپ را به هر جهتی که بگیریم ، سوزن یا عقربه قطب نما، همواره ، رو به قطب شمال باقی می ماند.

خاصیت مغناطیسی قطب نما

مغناطیس هنوز نیرویی کاملا مرموز برای فیزیکدانان است (نیروی الکترومغناطیسی که درآن الکتروسیته به مغناطیس یا مغناطیس به الکتروسیته تبدیل می شود و جزو چهار نیروی قدرتمند در سرتاسر هستی است ) [البته فعلا در این حد کشف شده و ممکنه یه کله گنده تر این چهار تا هم باشه ولی ما انسان ها هنوز پیداش نکردیم.]

درکل اگر قطب نما خاصیت راهنمایی دارد علتش اینه که زمین یک آهن ربای غول پیکر است و هنگامی که از قطب نما استفاده می کنید در اصل دارید  با مرکز زمین ارتباط برقرار می کنید .

مرکز زمین یک کره چرخشی از آهن و نیکل مذابِ در حال چرخش است و یک میدان مغناطیسی ایجاد می کنه که مثل آهن ربای کوچکی که در دستانتون باهاش بازی می کنید قطب شمال و جنوبی دارد و به ما این امکان را داده که بتوانیم از قطب نما استفاده کنیم.

پیدایش قطب نما

قدیمی ترین قطبنما شناخته شده مربوط به حدود 20 سال پیش از میلاد در چین است ، چینی ها متوجه شدند برخی از فلز های خارج شده از زمین به طور طبیعی خاصیت مغناطیسی دارند.

بنابراین آن ها فلزهای مغناطیسی را به صورت ملاقه  در آوردند و آن را روی صفحه برنجی گذاشتند و ملاقه به سمت شمال اشاره کرد.(البته آن ها توضیحی در مورد این که چرا این اتفاق می افتد نداشتند و نخستین فردی که تونست در مورد خاصیت جهت نماییِ عقربه قطب نما توضیح بده گیلبرت ، دانشمند انگلیسی بود)

 

 

قطب نما

 

دستگاه قطبنمای اولیه چینی ها ،عقربه نمایش سمت جنوب نام داشت . به نظر می رسد چینی ها برای ساخت آهن ربا از فنگ شویی استفاده کرده اند. (واژه ای چینی به معنای باد و آب است ، یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان های مسکونی ، تجاری ، باغ و غیره است تا بهترین اثر را بر سلامتی شادی ، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی ایجاد انرژی مثبت است)

ملوانان احتمالا سازندگان اولیه نسخه های قابل حمل آن بودند ، زیرا مهم نیست که خورشید و ستارگان در کجا قرارداشتند آن ها همیشه میتوانستند شمال را پیدا کنند .

حالا ، بعد از مدت ها اروپایی ها دست به نو آوری زده و قطب نما را شکوفا می کنند . حالا مسیر های جدیدی برای شما فراهم شده ، مانند مفهوم شمال غربی و جنوب شرقی جغرافیایی و برای اولین بار دقیق تر می دانیم به کجا میروید ، این یک کار بزرگ و ارزشمند است.

اما همچنین ، من فکر میکنم بخش از این تجدید حیات عمومی در علم اروپا بود ، شاید شما آن را به عنوان رنسانس بدانید.بسیاری از ابزار های جدید اختراع شد از تلسکوپ گرفته تا میکروسکوپ .

نقشه ها به دلیل قطب نما بهتر شدند ، پس از کشف آن شما به راحتی می توانید جهت درست را تشخیص دهید و جزییات بیشتری را در اختیار داشته باشید و این باعث تغییر روابط انسانی در جهان شده است .

قطب نما به همراه نقشه همانند یک ابرقدرت است . هر آنچه که ما به عنوان تاریخ جهانی به آن فکر می کنیم بدون قطب نما اتفاق نمی افتاد از جمله : عصر کاوش ، گردش ماژلان به کره زمین (فردیناند ماژلان 1480-1521 دریانور پرتغالی بود که به دولت اسپانیا خدمت می کرد.

 

ماژلان

 

او نخستین کسی بود که در جهت غرب از اروپا به آسیا رفت و در اقیانوس آرام کشتی راند.ماژلان همچنین نخستین کسی بود که با هدف دور زدن زمین رهبری یک ناوگان اکتشافی را برعهده دار شد.اگر چه خود در میانه سفر در گذشت . گروهی از افراد و ناوگانش توانستند در 1522 میلادی کره زمین را با موفقیت دور بزنند و به اروپا بازگردند)و حتی این جهان حال حاضر با جی پی اس و ردیاب های ماهواره ای.

تکامل قطب نما در دوران مدرن

قطبنما در نهایت در ابزار های دیگر تعبیه شد و چون ابزاری کاربردی است ، ممکن است آن را در گوشی خود نصب کنید ، قطب نما در همه جا یافت می شود ، زیرا به معنای واقعی کلمه ما را در سراسر زمین در یافتن مسیرمان یاری می کند.بنابراین میتوانید به راه بیوفتید و به کاوش بپردازید و بدانید که چه چیزی در آن تپه بعدی یا آن افق بعدی قرار دارد و با اطمینان خاطر راه خود را پیدا کنید.

 

مغناطیسی

ایماکالا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + شش =