راهنمای انتخاب مناسبترین مانیتور

monitor

در کلامی کلی مانیتورها پنجره ای رو به کوههای سرد بلندی چون اورست هستند که هر انسانی یارای لحظه ای درنگ در قله ی منجمدش را ندارد یا گذری به قعر اقیانوس ها یا به اوج فضاهای نامتناهیست که شاید هیچگاه به آن محیط پا ننهاده باشید اما تخیل شما را میپروراند.

شاید شما در حال انتخاب یک کامپیوتر خانگی هستید یا نوت بوک و لپتاپی دارید اما از میزان املاک و مستغلات موجود در صفحه نمایش آن کاملاً راضی نیستید به هر ترتیب ، وقت آن است که چشمتان را به روی مانیتورهای کوچک و در پیت ببندید و به دنبال چیزی باشید که چشمهایتان را نوازش کند بنابراین به نکاتی که در ادامه برایتان فهرست کرده ایم توجه کنید تا بفهمید چه محصولی دقیقاً متناسب با نیاز شماست.

تکامل مانیتورهای رایانه ای

 

اولین مانیتورها که قبلاً به عنوان واحد نمایش فیلم ( Visual Dispay Unit VDU  یا به طور مختصر ) شناخته می شدند ، ابتدا چراغ هایی را برای مهندسان رایانه پیاده سازی می کردند تا بتوانند وضعیت قدرت اجزای سیستم مورد نظرشان را کنترل کنند و بدانند که آیا دستگاه های آنها به درستی کار می کنند یا خیر. با پیشرفت تکنولوژی ، مانیتورهای رایانه ای در رابطه با آنچه می توانند نمایش دهند و نحوه انجام این کار ، مسیری طولانی را طی کرده اند.

monitor

به بیان ساده ، مانیتور مورد نیاز شما وسیله ای تلقی میشود که بتواند متناسب با همان کاری که با آن سر و کار دارید بتواند به شما خدمات بدهد که با توجه به این ویژگی می تواند به سه دسته اصلی تقسیم شود : استفاده عمومی/ تجاری ( مانیتورهای عمومی : مانند آنچه در خانه برای کارهای روزمره از قبیل مرور اینترنت و دیدن فیلم سینمایی استفاده می کنید ، مانیتورهای شرکتهایی از جمله بانکها به دلیل ساده بودن و اینکه فاقد مشخصات رده بالای مانیتورهای حرفه ای و تجاری هستند در رده مانیتورهای عمومی قرار میگیرند ، مانیتورهای تجاری : مانیتورهای کارخانه ها از جمله صنایع پتروشیمی و صنایع غذایی ، مانیتورهای دستگاههای پزشکی  و مانیتورهای صنعتی و ویدئو وال ها) ، تصاویر حرفه ای ( شرکتهای فیلم سازی و مدلینگ یا افرادی که به حرفه ویرایش فیلم و عکس میپردازند ) و بازی . هر مانیتور یکسان ایجاد نشده است ، زیرا برخی ویژگی های فیزیکی و فن آوری های یکپارچه در یک محصول خاص ممکن است بهترین نتیجه را برای اجرای بازیهای ویدئویی ارائه دهند در صورتی که شاید همان مانیتور نتواند تمام ابزارهای مورد نیاز برای یک طراح گرافیک / ویرایشگر ویدئو  را ارائه دهد.

 

انواع نمایشگرها

در ظاهر ، به نظر می رسد اندازه صفحه نمایش تنها تفاوت بین مانیتورها علاوه بر مارک تجاری باشد. قبل از اینکه به هر آنچه در پشت هر نمایشگر می گذرد و آنچه ممکن است رایانه شما برای دستیابی به نتایج مناسب نیاز داشته باشد ، بپردازیم ، بهتر است انواع نمایشگرها و همچنین اشکال و اندازه های مختلفی را که در آنها وجود دارد ، معرفی کنیم.

 

مانیتورهای تجاری و عمومی

 

usually monitor

 

نمایشگرهای استفاده عمومی و تجاری را می توان در خانه یا دفاتر کار یافت و بیشتر برای اجرای برنامه های Microsoft Office ، مرورگرهای وب یا برنامه های رایانه ای که به پردازش گرافیکی سنگین نیاز ندارند ، استفاده می شود. به همین دلیل ، بر اساس برچسب نسبتاً کم قیمت شما معمولاً می توانید تشخیص دهید که کدام نمایشگرها برای استفاده عمومی هستند. از آنجا که این محصولات از بودجه های مقرون به صرفه پشتیبانی می کنند ، برای استفاده صحیح از این مانیتورهای استاندارد ، رایانه شما به هیچ گونه مشخصات رده بالا یا به روزرسانی به روز نیاز نخواهد داشت.

 

مانیتورهای حرفه ای ( طراحی و ویرایش گرافیک ، عکس و فیلم )

 

professional monitor

 

اگر شما یک هنرمند دیجیتال و خالق محتوا هستید و یا فقط می خواهید در زمینه سرگرمی بصری شروع به کار کنید ، آشنایی با آنچه مانیتور طراحی / ویرایش حرفه ای می تواند به شما ارائه دهد ضروری است. آیا شما در حال طراحی چیزی هستید که قرار است چاپ یا در یک وب سایت نمایش داده شود ، دریافت رنگ مناسب (و در نتیجه یک فضای خلاقانه) پارامتری ( معادل فارسی پارامتر = پراسنجه | معادل عربی پارامتر = شاخص ) قابل قبول است.

اگر تصمیم دارید هزینه ها را کاهش دهید و به دنبال یک مانیتور رده پایین تر رنگی که ممکن است در هنگام اتمام یک پروژه در ذهن داشته باشید باشید ، می تواند در صفحه نمایش های دیگر کاملا متفاوت باشد. البته ، شما باید از قبل دستگاهی داشته باشید که بتواند برنامه هایی مانند Adobe Photoshop یا Apple’s Final Cut Pro را اجرا کند.

مانیتورهای بازی

 

gaming monitor

 

شاید بگویید که چرا مانیتورهای گیمینگ در رده مانیتورهای حرفه ای قرار ندارند و جوابش اینه که مانیتورهای حرفه ای ازطیف گسترده تری از رنگ ها پشتیبانی میکنند و اغلب با چیزهایی مانند تکنولوژی اصلاح رنگ و عمق رنگ و شدت روشنایی بیشتر عجین شده اند. این درحالی است که مانیتورهای گیمینگ سعی در کاهش زمان پاسخدهی و افزایش نرخ بازسازی تصویر دارند بنابراین علت  ، این دو را به دسته ای مجزا تخصیص میدهند.

شما به میزان قابل توجهی توقع  دارید که در بازیهایی که مستلزم واکنش سریع هستند به تندی عمل کنید، مانیتورهای بازی نیز باید سریع باشند تا این دغدغه شما را برطرف کنند. “سریع” از نظر مانیتور به میزان تازه سازی تصویر و زمان پاسخگویی هر صفحه نمایش اشاره دارد. نرخ تازه سازی در حال حاضر تا 240 هرتز ادامه دارد ، به این معنی که تصاویر بازی شما در محدوده 240 فریم در ثانیه نمایش داده می شود (این بسیار خوب است!). زمان پاسخگویی صفحه نمایش هم سعی دارد وقتی موستان رغا میچرخانید تا اطراف را ببینید سریعتر محیط را پردازش کند بنابراین در اندازه گیری سرعت انتقال رنگ نیز دخیل است. در حال حاضر سریعترین زمان پاسخگویی روی مانیتور 0.5 میلی ثانیه است.

مانیتورهای بازی همچنین ممکن است شامل فناوری “همگام سازی تطبیقی” باشند که با مطابقت مانیتور با نرخ تازه سازی فریم هایی که توسط کارت گرافیک شما بیرون می رود ، بریدگی و تکه تکه شدن تصویر را از بین می برد. (همگام سازی تطبیقی در گرافیک های انویدیا با لفظ G-Sync و دز گزافیک های ای ام دی با لفظ FreeSync بیان میشود و به طور کلی V-Sync خوانده میشود )

 

مانیتورهای فوق العاده گسترده ( UltraWide )

 

ultrawide monitor

 

 

همانطور که از نام آنها پیداست ، مانیتورهای Ultrawide به چپ و راست کشیده می شوند تا فضای صفحه بیشتری را برای شما فراهم کنند که می تواند بازده تولیدی استفاده همزمان از دو یا مانیتور را شبیه سازی کند. مانیتورهای Ultrawide برای نمایش همزمان چندین برنامه عالی هستند , می توانند یک انتخاب حرفه ای برای تجارت باشند.

اندازه صفحه نمایش (اندازه گیری مورب) و نسبت ابعاد (عرض به ارتفاع) برای درک وضوح منحصر به فرد برای شما با نمایشگرهای صفحه نمایش فوق عریض میسر میشود.

 

مانیتورهای منحنی

 

ultrawide curved monitor

 

صفحه نمایش منحنی که از سال 2014 با تلویزیون های سامسونگ و ال جی آغاز شد ، نوع جدیدی از نمایشگرها بود که به سرعت به مانیتورهای رایانه ای نیز راه پیدا کرد. درست مانند مانیتورهای ultrawide ، نمایشگرهای منحنی پهنای چپ و راست را گسترش می دهند که به سمت بیننده خم می شوند. از بدو تأسیس ، هدف اصلی این ویژگی ایجاد غوطه وری بیشتر بوده است. در نهایت ، این نمایشگرها می توانند عمق بالاتری داشته باشند که نمایشگرهای صفحه تخت سنتی قادر به آن نبودند.

 

 

دامنه دینامیک بالا ( HDR )

Monitor Own HDR

به طور خلاصه ، محتوای بالای برد پویا (HDR) از آخرین فناوری دامنه رنگ برای شبیه سازی رنگهای واقعی روی صفحه استفاده می کند. فناوری HDR که برای اولین بار در زمینه عکاسی مورد استفاده قرار گرفت ، حول بهبود کیفیت کنتراست ، تولید سیاه پوستان تیره و سفید پوستان خالص تر است. مانیتورهای HDR هم با برنامه های بصری حرفه ای و هم با کیفیت عالی در بازی کار می کنند. البته ، مشخصات سیستم کامپیوتریتان باید در حد و اندازه این خصوصیت باشد و آخرین حداقل شرایط لازم را برای این برنامه ها داشته باشد. همچنین برای دریافت بازی های واقعاً پرسرعت ، باید سعی کنید مانیتور HDR با زمان پاسخگویی کم پیدا کنید.

 

مانیتورهای صفحه لمسی

tochable monitor

سال 2021 است و اکثر صفحه هایی که در عموم میبینید دارای قابلیت لمسی هستند – اما این عملکردها در دنیای مانیتور نسبتاً نادر هستند. به طور کلی ، همه مانیتورها دارای دکمه های فیزیکی یکپارچه برای تنظیم یکپارچه صفحه و تصویر هستند. در برخی دیگر از مانیتورها این دکمه ها لمسی هستند و در گروهی دیگر از مانیتورها با ارائه یک پوشش روی صفحه آنرا قابل لمس میکنند و بدین ترتیب سطح لمسی را افزایش می دهند. از همه مهمتر ، مانیتورهای صفحه لمسی معمولاً برای کاربردهای آموزشی و تجاری سازگارترند. این که آیا این یک برنامه یادگیری تعاملی برای کمک به دانش آموزان کلاس چهارم است یا یک دستگاه POS (نقطه فروش) در جایگاه امتیاز یک استادیوم ورزشی ، مانیتورهای صفحه لمسی برای کارکرد صحیح به سخت افزار و نرم افزار خاصی نیاز دارند.

 

ویژگی هایی که باید در نظر بگیرید

از نظر ظاهری ، نمایشگرهای رایانه فقط صفحه نمایش هایی هستند که تصاویر مختلفی را ارائه می دهند – اما واضح است که نکات زیادی برای تجربه بصری بهتر وجود دارند که نیاز است به انها نیز بپردازیم. اکنون وقت آن است که به داخل مانیتور برویم تا ببینیم سخت افزار نمایشگر رایانه چگونه کار می کند.

LCD در برابر LED

تفاوت بین فناوری LCD و LED فاکتورهای مهمی را شامل میشوند که در تعیین میزان سود و هدف شما دخالت دارد و از رایج ترین کلمات اختصاری است که در صفحات محصول مانیتور رایانه با آن روبرو خواهید شد.

 

LCD

UltraHD LCD Monitor

فناوری صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) اولین بار در تلویزیون وجود داشت اما تا اواسط دهه 90 به مانیتورهای رایانه وارد نشد. این اسم از این واقعیت ناشی می شود که این نمایشگرها دارای صفحاتی هستند که از دو تکه شیشه تشکیل شده اند و مایع را در بین خود جای می دهند. از آنجا ، صفحه به هزاران هزار (بعضی اوقات میلیون ها) ردیف و ستون تقسیم می شود که بیشتر به پیکسل معروف است (اصطلاحی که در دهه 1960 به اختصار “عنصر تصویر” ابداع شد).

اکنون ، قطعات سخت افزاری که تصویری را که در صفحه نمایشگر LCD خود مشاهده می کنید ، به بیرون هدایت می کنند به عنوان لامپهای فلورسنت کاتدی سرد (CCFL) شناخته می شوند. این لامپ ها عمر مانیتور LCD شما را تا 30000 ساعت میرسانند. از آنجا که این تکنولوژی قدیمی تر است ، این محصولات معمولاً ضخیم تر و سنگین ترند. تعداد کمی از آنها از وضوح بالاتر از Full HD پشتیبانی می کنند (1080 × 1920 ، عرض به ارتفاع) ، و همچنین ممکن است محدوده کنتراست رنگ در بعضی مواقع محدود باشد. اگر نگران ردپای محیطی ( اثر تخریبی که مواد تا زمانی مشخص بر روی طبیعت میگذارند ) خود هستید ، آلودگی جیوه ای که ممکن است این مانیتورها منتشر کنند موضوعی است که باید در پایان چرخه عمر محصول به درستی رفع کنید.

از دید مثبت ، نمایشگرهای LCD قیمت پایین تری دارند و از سوختن رنج نمی برند ، یعنی اگر صفحه خود را زوشن بگذارید و به طور مداوم یک تصویر را چندین ساعت نمایش دهد آن تصویر روی نمایشگر ثابت نمیماند ( برخلاف صفحه نمایش های پلاسما که بعد از مدتی صفحه شان به تدریج میسوزد)

 

LED

LED Monitor

 

از لحاظ فنی ، نمایشگرهای LED مانیتور LCD نیز هستند زیرا مایع یکسانی بین صفحه نمایش شیشه ای دو تکه دارند. تفاوت این دو در سخت افزاری است که برای شلیک تصویر استفاده شده است.در نمایشگرهای LED به جای لامپهای فلورسنت که در صفحه نمایش LCD به کار میرود از دیودهای ساطع کننده نور (LED)  استفاده می شود. به همین دلیل ، مانیتورهای LED روشن تر هستند و انرژی کمتری نسبت به صفحه نمایش LCD مصرف می کنند و در نهایت عمر آنها حدود 50000 ساعت است.

فناوری دیودهای ساطع کننده نور اولین بار در اوایل دهه 1960 بوجود آمد و در ابتدا فقط قادر به تولید رنگ قرمز بودند. البته قابلیت رنگ این دیودها تکامل یافته است ، اما کارایی و سطح بالای عملکرد ثابت بوده است. روی کاغذ ، مانیتورهای LED به دلیل کنتراست رنگ چشمگیر و کیفیت تصویر ، بالتبع قیمت بالاتری نیز دارند. اگر به دنبال یک صفحه نمایش برای بازی هستید ، مدت زمان پاسخگویی سریعتر نسبت به نمایشگرهای LCD / LED اولویت بیشتری دارند.

از فواید فناوری LED میتوان به قابلیت حمل آسان آن اشاره کرد زیرا از صفحه نازک و باریکتری بهره میبرند. چیزی که باید به دنبال آن باشید این است که خطر سوختن در مانیتورهای LED نسبت به مانیتورهای LCD بیشتر است ، بنابراین حتماً محافظ صفحه نمایش داشته باشید یا در صورت عدم استفاده ، آنها را خاموش کنید البته بعید میدونم تا زمانی که عمر مفید این دستگاه ها به اتمام نرسیده باشد بسوزند.

 

اکنون که به درک درستی از نمایشگرهای کریستال مایع و دو نوع فناوری نور پس زمینه در پشت آنها رسیده ایم ، زمان آن فرا رسیده است که وارد انواع پنل های مختلفی که صفحه نمایشگر LCD دارند و نحوه ارتباط آنها با نیازهای محاسباتی شما بشویم. صرف این که بعضی از انواع پانل ها بیشتر از بقیه هزینه دارند به این معنی نیست که قیمت گران تر به طور کلی بهتر است. همه چیز به این بستگی دارد که ویژگی های نوع پانل ، زمانی به بهترین وجه می توانند وظایف خود را در ابزار های عمومی ، بازی ها یا برنامه های ویرایش فیلم / تصویر حرفه ای به خوبی ایفا کنند ، که از فن آوری دوباره سازی رنگ ، زاویه دید ، زمان پاسخ دهی و نرخ تازه سازی صفحه مرغوبتری بهره ببرند.

 

انواع پنل ها

 

 

پنل TN

اگر شما یک گیمر PC سرسخت هستید ، صفحه های پیچ خورده (TN) ممکن است اولین صفحه انتخابی شما باشند. مانیتورهای رایانه ای پنل TN دارای بالاترین نرخ تازه سازی و سریعترین زمان پاسخگویی هستند. پانل های TN به عنوان یکی از قدیمی ترین فناوری های نمایش ، با استفاده از کریستال های مایع نماتیک شفاف درون صفحات شیشه ای ، یک فیلتر رنگی و دو فیلتر آستر دار (یکی عمودی ، دیگری افقی) تصویر را تولید می کنند. با توجه به اثر پلاریزه ای که در پانل های TN رخ می دهد ، این نوع نمایشگرها ضعیف ترین زاویه دید و نمایش رنگ را دارند. اما از سوی دیگر ، این نمایشگرها مقرون به صرفه ترین نمایشگرها هستند و از این جهت آنها را برای گیمرهایی که نتوانسته اند پول زیادی را برای ایستگاه نبرد بازی خود جمع آوری کنند ، مناسب می کند.

اگر می خواهید بالاترین عملکرد را از رایانه شخصی خود بگیرید ، پانل های TN باید پنل انتخابی شما باشند. با توجه به بالا بودن زمان نمودن تصویر در این نوع پنل ، پانل های TN تنها انواع نمایشگرهایی هستند که می توانند از نرخ تازه سازی 240 هرتز پشتیبانی کنند ، به این معنی که اگر سیستم و کارت گرافیک شما بتواند 240 فریم بر ثانیه تولید و بیرون بدهد، مانیتور به نوبه خود با ان مطابقت دارد و 240 فریم در ثانیه را نمایان میکند (در هر ثانیه 240 تصویر تازه میکند) ، بنابراین سریعترین و روانترین تجربه بازی بصری در بازار مانیتورها را به تصویر میکشد.

 

پنل IPS

در مقایسه با پانل های TN ، پانل های تغییر در صفحه (IPS) بهترین زاویه دید و دقیق ترین رنگ ها را در خود جای داده و از خود ساطع می کنند. پانل های IPS به طور خاص برای جبران محدودیت های پانل های سنتی TN طراحی شده اند. مانیتورهای رایانه ای IPS که برای هنرمندان و گرافیستها و سینماگران کاملاً مناسب است ، مایعات کریستالی داخلی خود را در یک صفحه ( به همین نام ) تنظیم می کنند تا رنگهای دقیق و واقعی را از هر زاویه دید نشان دهند.

متأسفانه هیچ چیز کاملاً عالی نیست ، زیرا اکثر مانیتورهای سطح پایین IPS همان سرعت پاسخ دهی سریع و نرخ تازه سازی را ندارند که مانیتورهای PC با پنل TN دارند. همچنین ، به دلیل کیفیت رنگ تصویر بالا و تجربه مشاهده برتر ، مانیتورهای IPS عموماً از قیمت بالاتری نسبت به پانل های TN برخوردار هستند. با این وجود ، با داشتن فناوری مناسب همگام سازی انطباقی ( G-SYNC و AMD FreeSync ) و مشخصات رایانه ای با کیفیت ، یک مانیتور IPS به طور بالقوه می تواند بهترین راه حل برای بازی های زیبا و با عملکرد بالا باشد.(به طور کلی اگه براتون سریع دیدن حریف اهمیتی نداره و اهل بازیهایی از قبیل Call of Duty و rainbow siege six نیستید و بیشتر به بازیهای استراتژییک Dota محور تمایل دارید پنل IPS برای شما مناسب تر است )

 

پنل VA

در دهه 90 میلادی ، صفحات ترازبندی عمودی (VA) وارد بازار مانیتورها شدند. سلولهای کریستال مایع آنها هنگامی که صفحه نمایش استفاده نمی شود در موقعیت عمودی قرار می گیرند و هنگامی که بر روی صفحه نمایش ولتاژی اعمال می شود ، بلورها به جهت افقی تغییر جهت می دهند تا نور و در نهایت تصویر شما از طریق پانلهایی که شباهت بسیاری به پنل IPS دارند اجرا شوند ، مانیتورهای رایانه ای VA ساخته شده اند تا گزینه ای جایگزین برای مانیتورهای قبلی پنل TN ارائه دهند.

با نرخ تازه سازی مناسب ( در اکثر موارد اصلا در سطح  TN نیست ) ، مانیتورهای VA با پیکسل های متنوع تر ، کنتراست رنگ و عمق تصویر بهتری دارند. داشتن عمق بیت بالاتر به این معنی است که می توان از رنگهای بیشتری در هر پیکسل استفاده کرد. اگرچه مانیتورهای VA دارای زاویه دید بهتری نسبت به پانل های TN هستند (به طور کلی به اندازه IPS نیستند) ، اما سرعت پاسخ آهسته ، آنها را به عنوان دستگاهی با کاربردهای عمومی برای پخش در خانه یا برنامه های کار اداری بهتر می کند.

 

OLED در حالت افقی

فناوری دیود ساطع کننده نور آلی (OLED) که در بسیاری از تلویزیون ها و تلفن های هوشمند اخیر یافت می شود ، هم اکنون در مانیتورهای رایانه ای نیز به کار رفته است. فناوری صفحه نمایش OLED متشکل از مواد مبتنی بر کربن است که در صورت تأمین برق از آنها نور ساطع می شود. به طور کلی ، نمایشگرهای OLED برای تولید رنگ و تصاویر متحرک به نور پس زمینه یا فیلتر نیاز ندارند. همچنین برای تولیدکنندگان عالی هستند زیرا ساخت آنها آسان است و برای صادرات و تحویل آسان از نظر جسمی سبک هستند.

جذابیت اصلی مانیتورهای OLED این خواهد بود که هر یک از پیکسل های صفحه نمایش منبع نور خاص خود را دارند تا در نهایت سیاه و سفید تر و رنگ های واقعی تر از آن تولید شود. سال 2019 احتمالا سالی بود که برای اولین بار خیلی بیشتر در مورد این فناوری برای مانیتورهای رایانه شنیدیم.

 

اندازه صفحه ، نسبت ابعاد و وضوح تصویر

 

هنگام جستجوی مانیتور بعدی خود ، به احتمال زیاد اندازه صفحه نمایش اولین چیزی است که به آن توجه می کنید. مانند هر نمایشگر الکترونیکی مصرفی ، اندازه صفحه از گوشه پایین تا گوشه بالایی مقابل آن به صورت مورب اندازه گیری می شود یا برعکس. محدوده متوسطی که باید در طومارخرید شما باشد بین 19 تا 43 اینچ است. همراه با درجات مختلف پنل و فناوری نور پس زمینه که در بخش های قبلی ذکر شد ، با افزایش اندازه صفحه نمایش ، کل هزینه مانیتور به طور همزمان افزایش می یابد.

اکنون زمان خوبی برای معرفی نسبت های صفحه نمایش مانیتور و نحوه ارتباط آنها با وضوح صفحه است. طبق تعریف ، نسبت ابعاد صفحه نمایش یرابر است با نسبت عرض صفحه نمایش در ارتباط با ارتفاع آن. به عنوان مثال ، برخی از اولین تلویزیون های فروخته شده صفحه های تقریباً مربعی با عرض کمی بیشتر از ارتفاع بودند که نسبت تصویر 4: 3 را ایجاد می کردند. اکنون ، وضوح صفحه نمایش کامپیوتر ( هرچند کاملاً شبیه به نسبت ابعاد است اما از یک جنبه تفاوت دارد ) ، معادل  نسبت پیکسلهای عرض و ارتفاع است که به تصویر کشیده می شوند.

در سال 1987 ، در جهان برای اولین بار مانیتورهایی معرفی شدند که نسبت صفحه نمایش 4:3 با وضوح 480×640 در آن قرار داشتند.حال بسیاری از مانیتورهای رایانه ها از نسبتهای صفحه عریض و وضوح تصویر Full HD استفاده می کنند که مشهورترین آنها نسبت 16:9 با تعداد پیکسل 1080×1920 میباشد. با دو برابر شدن ابعاد عرض + ارتفاع در یک نسبت ابعادی ، به دلیل بسته بندی پیکسل های بیشتر در همان نسبت ابعاد ، می توانید وضوح واضح تری (تصاویر واضح تر) دریافت کنید. البته این نسبت ها و وضوح ها نیز به دلیل تغییرات بیشتر مانند نمایشگرهای خمیده و مانیتورهای UltraWide تکامل یافته اند.

 

نسبت ابعاد و رزولوشن های نسبی مشترک

4:3 = 480×640 | 1080×1440 | 1440×1920 و 1536×2048

16:9 = 720×1280 (720p) و 1080×1920 (1080p) و 1440×2560 (2K) و 2160×3840 (UHD 4K) و 2889×5120 (5K) و 4320×7680 (UHD 8K)

21:9 = 1080×2560 | 1440×3440 و 2160×5120

32:9 = 1080×3840 و 1440×5120

 

اگر به دنبال بازی و بهترین عملکرد (خروجی کارت گرافیک فریم در ثانیه و میزان تازه سازی مانیتور) هستید ، لازم به ذکر است که وضوح بالاتر به پردازش گرافیک بیشتری نیاز دارد. اگرچه بازی 4K غیرممکن نیست اما برای دریافت چنین تصویری ، شما به احتمال زیاد به سیستمی نیاز دارید که قدرت دو کارت گرافیک را در یک صفحه نمایش اجرا و بارگذاری کند. اگر بودجه خوبی دارید و یا نرم ترین تجربه بازی را می خواهید ، بهتر است به وضوح 1920 × 1080 (شاید 2560 × 1440 ، بسته به توانایی اجزای رایانه شخصی) ، پایبند باشید.

اتصالات ویدئویی

 

مهمترین پورت های مانیتور شما اسلات های اتصال ویدیو هستند. برای اینکه بتوانید هر محتوای تصویری را در نمایشگر آینده خود قرار دهید ، به کابل ویدئو برای اتصال از دسکتاپ یا لپتاپ به مانیتور خود نیاز دارید. تا به امروز ، متداول ترین انواع اتصالات کابل تصویری عبارتند از: DisplayPort ، HDMI ، DVI و VGA.

 

Display Port

 

DisplayPort 2.0

کانکتورهای DisplayPort یکی از بهترین گزینه های امروزی برای اتصال دسکتاپ یا نوت بوک به مانیتور کامپیوتر است. آخرین نسخه DisplayPort  که در سال 2019 تولید شد ، DisplayPort 2.0 است. DP 2.0 اولین بروزرسانی مهم در استاندارد DisplayPort از مارس 2016 است و تا 3 نرخ داده مختلف (از 25.92 به 77.37 گیگابیت بر ثانیه) را ارائه میدهد که نسبت به نسخه قبلی یعنی DisplayPort 1.4a بهبود یافته است. همچنین قابلیت های جدیدی برای رفع نیازهای عملکرد آینده نمایشگرهای مرسوم در اختیار دارندگان قرار میدهد. این موارد فراتر از وضوح 8K را پشتیبانی میکند و نرخ تازه سازی بالاتر و پشتیبانی از دامنه دینامیکی بالا (HDR) در رزولوشن های بالاتر را ممکن میسازد. مواردی از قبیل پشتیبانی بهبود یافته از پیکربندی های صفحه نمایش چندگانه ، و همچنین بهبود تجربه کاربر با نمایشگرهای واقعیت افزوده / واقعیت مجازی (AR / VR) با کیفیت 4K ، حتی فراتر از قطعنامه های VR… در دایره قابلیتهای این کابل جای دارند. کابل های DisplayPort همچنین می توانند صدا را برای اکثر رایانه های شخصی رومیزی و لپ تاپ به مانیتورهای دارای سیستم صوتی داخلی منتقل کنند.

 

HDMI

 

HDMI 2.1

 

 

استاندارد اتصال دستگاه ها به تلویزیون های با کیفیت بالا ، کابل های رابط چند رسانه ای با کیفیت بالا (HDMI) نیز در اتصال رایانه به مانیتور به خوبی کار می کند.  آخرین استاندارد HDMI  ، نسخه HDMI 2.1  است که به شما حداکثر رزولوشن تصویر 8K با سرعت تازه سازی 30 هرتز و نرخ داده 24.48 گیگابیت در ثانیه با اجرا و نمایش مناسب را  ارائه می دهد. در رزولوشن 4K هم پشتیبانی از 144 هرتز با نرخ داده 31.35 گیگابیت در ثانیه را فراهم میکند. استفاده از تکنولوژی فشرده سازی جریان نمایش ( Display Stream Compression ) در رزولوشنهای 4K و 8k به ترتیب نرخ تازه سازی 240 هرتز و 120 هرتز با نرخ داده 54.48 گیگابیت در ثانیه و 102.2 گیگابیت در ثانیه را فراهم میکند. (تکنولوژی رمزگذار سه خطی  M27 DSC 1.2 وظیفه فشرده سازی متقارن واقعی جریانهای با وضوح بالا با رزولوشن 8K را ارائه می دهد. استاندارد فشرده سازی جریان (DSC) از استانداردهای الکترونیکی ویدیو (VESA) برای فشرده سازی ویدیو بدون افت تصویر را برای اجرای برنامه های با کیفیت بالا ارائه می دهد. هسته Encoder M27 کاملاً با استاندارد VESA DSC 1.2 سازگار است و برای هر دو پیاده سازی FPGA و ASIC در دسترس است)

ویژگی انتقال سیگنال صوتی از رایانه شما به مانیتورهایی با بلندگوهای داخلی هم از دیگر توانایی های این کابل به شمار میرود.

 

DVI

DVI

رابط های رابط بصری دیجیتال (DVI) در حال تبدیل شدن به یک فناوری قدیمی هستند ، اما بر روی کاغذ همان قابلیت های خروجی فیلم HDMI نسل اول را دارند. برای دریافت صدا از رایانه خود به یک کابل صوتی جداگانه (یا آداپتور HDMI تا انتها که به مانیتور شما می رود) نیاز دارید ، اما DVI می تواند از رزولوشن 1080×1920 با حداکثر نرخ تازه سازی 144 هرتز با اجرای مناسب نمایشگر پشتیبانی کند.

 

VGA

VGA

کابل های Video Graphics Array )  VGA | آرایه گرافیک ویدئویی ) به عنوان تنها اتصال ویدئویی آنالوگ از چهار نوع اصلی (بقیه دیجیتال) هستند و اکنون به عنوان یک فناوری قدیمی شناخته می شوند. در این عصر و روزگار ، فقط در صورتی که در دستگاه گیرنده قدیمی باقی مانده یا به آن دسترسی داشته باشید ، نیازمند بهره بردن از این پورت خواهید بود.

 

ویژگی های یکپارچه

 

همگام سازی تطبیقی

پارگی صفحه نمایش مدتی است که آزار دهنده نهایی گیمرها است. پارگی صفحه هنگامی رخ می دهد که فریم در ثانیه (FPS) توسط کارت گرافیک شما به بیرون رانده میشود اما نرخ تازه سازی (فریم هایی که در یک ثانیه ارائه می شوند و تازه می شوند) گرافیک با صفحه نمایش مطابقت ندارد. خطوط زشتی که تصویر شما را پاره می کنند در واقع نتیجه فریم هایی است که سعی می کنند با دیگر فریم های قبلی جا به جا شده یا چینش صفحه را کامل کنند.

چند سالی است که بازی ها از قابلیت انتخاب همزمان همگام سازی (V-Sync) استفاده می کنند که FPS و سرعت تازه سازی را تنظیم می کند اما با کاهش منفی افزایش ورودی و افت عملکرد FPS روبه رو خواهید شد. اخیراً ، افراد خوب مثل NVIDIA و AMD یک ویژگی مثبت در مانیتور ایجاد کرده اند که اکنون به عنوان “فناوری تازه سازی تطبیقی” شناخته می شود و به درستی به این مسئله قدیمی را رفع کرده است.

 

به نظر می رسد هر دو فناوری همگام سازی روانترین گیم پلی ، کمترین تأخیر ورودی و نرخ تازه سازی FPS را ایجاد میشکنند بنابراین مطابقت مطلوبی را ارائه می دهند. فناوری مانیتور تطبیقی همگام سازی NVIDIA به G-SYNC معروف است و با اجرای تراشه ای بر روی مانیتور کار می کند که میزان تازه سازی مانیتور را متناسب با FPS خروجی فناوری گرافیکی رایانه شما سازگار می کند. مانیتورهای AMD FreeSync از استاندارد Adaptive Sync استفاده می کنند که برای اولین بار با DisplayPort 1.2a ارائه شد و از همان عملکرد تغییر نرخ تازه سازی مانیتور برای مطابقت با نرخ فریم های مختلف خروجی استفاده می کند. بنابراین برای استفاده صحیح از FreeSync باید از کابل DisplayPort استفاده کنید که حداقل در استاندارد 1.2a باشد.

به یاد داشته باشید ، برای بهره مندی از این فناوری ها باید اطمینان حاصل کنید که مانیتور مورد نظر شما از هر دو فناوری پشتیبانی می کند و اگر GPU ای (واحد پردازش گرافیکی) از AMD یا Nvidia دارید و میخواهید به دیگری تغییر دهید به هردو سازگار بوده و نیازی به عوض کردن مانیتور نباشد.

 

ایستاده یا نشسته راحتتر تماشا کنید

همراه با بسیاری از لوازم جانبی مانیتور برای انتخاب ، یکی از اصلی ترین مواردی که باید به آن توجه شود نحوه و مکان مشاهده مانیتور خود است. به طور کلاسیک ، مانیتورها به جایگاه خود متصل شده و روی میز قرار می گیرند. این معمولاً در اکثر سناریوها جواب می دهد ، اما همه فضاها کاملاً یکسان نیستند. مانیتورهای امروزی مگر اینکه واقعاً یک مدل قدیمی باشد ، قابلیت نصب VESA (در پشت مانیتورهای کنونی نقاطی برای اتصال به پایه وجود دارد تا به راحتی بتوانید مانیتور را یا جداگانه از میز یا در موقعیتی که راحتتر هستید تنظیم کنید) را دارند. این امر باعث می شود تا فضای پاک کردن میز کار و ایجاد ایستگاههای رایانه ای منحصر به فرد باز شود.

Vesa and Bracket

چه بایستید و چه سوار شوید ، مهمترین چیزی که باید بخاطر بسپارید این است که اطمینان حاصل کنید از حالت دید مناسب برخوردار هستید. تصویر زیر موقعیت بهینه را برای مشاهده مانیتور در حالت نشسته یا ایستاده نشان می دهد.

 

وقتی در حال راه اندازی مانیتور خود هستید ، به نحوه زاویه دادن گردن خود توجه کنید. پایه های مانیتور بسیار قابل تنظیم هستند اما اگر فضای کمتری دارید ، چیزی محکم (و قابل اعتماد) پیدا کنید تا مانیتور خود را برای افزایش قد روی آن قرار دهید. نصب مناسب به شما قابلیت تنظیم ارتفاع و انعطاف پذیری زاویه کمی بیشتری را به شما می دهد – فقط اطمینان حاصل کنید که هنگام ترسیم اندازه گیری ها کاملاً راحت هستید.

صدا

نمایشگرهای زیادی با بلندگوهای داخلی ارائه می شوند و شما از قدرت ، کیفیت و دقت صدای این دستگاه های داخلی تعجب خواهید کرد. اگر مانیتور شما به بلندگوهای داخلی مجهز نیست ، تنها گزینه های موجود پورت های موجود در دستگاه هستند. HDMI ، USB و جک خروجی صدا می توانند به شما امکان اتصال به بلندگوها یا هدفون های سازگار را بدهند. در نهایت ، اگر مانیتور شما گزینه ای برای پخش صدا ندارد ، کافی است از طریق پورت های سازگار با صدا به یکی از پخش کننده های صدای متعددی که در بازار موجود است متصل شده و از بازی یا سرگرمیتان لذت ببرید.

 

تنظیمات تصویر و حالت های مشاهده

همچون تلویزیون ، مانیتورها دارای تنظیمات داخلی برای تنظیمات معمول تصویر مانند روشنایی و کنتراست رنگ هستند. علاوه بر این تنظیمات ویدئو ، برخی از مانیتورها دارای حالت مشاهده از پیش تعیین شده نیز هستند. به عنوان مثال ، فعال کردن “حالت Reader” می تواند باعث شود صفحه نمایش جنبه بصری خواندن کلمات روی کاغذ را شبیه سازی کند. مشابه حالت Reader ، فناوری مراقبت از چشم با بهره مندی از فیلترهای نور آبی فشار چشم شما را کاهش داده و به شما امکان می دهد زمان بیشتری را به محاسبات اختصاص دهید.

سازگار با محیط زیست

اگر پایین نگه داشتن رد پای کربن برای شما هم مهم است ، مراقب نشانهای سازگار با محیط زیست در برخی مانیتورها باشید. از اضافه کردن ویژگی های صرفه جویی در مصرف انرژی گرفته تا استفاده از مواد آلی و قابل بازیافت ، بسیاری از تولیدکنندگان هدف شما را برای تمیز نگه داشتن زمین ما برای آینده ای روشنتر مشترکا در نظر میگیرند.

 

مانیتور مناسب خود را انتخاب کنید

همانطور که می بینید ، چیزهای زیادی برای یادگیری در دنیای همیشه در حال تغییر مانیتور وجود دارد. امیدوارم اطلاعاتی که در اینجا در اختیارتان قرار دادیم به شما کمک کند تا ایده آل ترین مانیتوری که بسیاری از خواسته هایتان را برآورده میسازد به آسانی بیابید. پس مانیتوری که قصد خرید آن را دارید یا در آینده قرار است آنرا تهیه کنید از هر لحاظ تا ریزترین جزئیات تحلیل کنید تا تجربه کاربری بهتر و کاملتری را برای خودتان به ارمغان بیاورید.

در ادامه : مانیتور چیست؟ انواع مانیتور کامپیوتر

پشتیبانی 1
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 2 =