نقد و بررسی و مشخصات کیبورد cooler master masterset ms120 ؛ کیبورد عالی ، موس به دردنخور

coolermaster masterset ms120

کیبورد cooler master masterset ms120 ذاتاً ساکت تر از سوئیچ های مکانیکی است. در بعضی موارد شاید زمزمه های کوچکی داشته باشد. حتی سوئیچ های به اصطلاح ساکت Cherry MX Silent با وجود اینکه کمتر از سایر اعضای خانواده خود سر و صدایی کمتری دارند باز هم از این کیبورد صدای بلندتری دارند. و مهمتر از آن ، صفحه کلیدهای غشایی نسبت به کیبورد های دیگر ارزان تر هستند.

بیایید آنرا اصلاح کنیم. این کیبورد ها عموما ارزان تر هستند ، ساخت و ساز ارزان تر ، مواد ارزان قیمت .کیبورد Logitech K120 ، صفحه کلیدی غشایی با سطح پایین ، یکی از این موارد است و بسیاری دیگر را می توانید با قیمت کمتر از 10 دلار پیدا کنید. اما شما همچنین می توانید چند ویژگی  را به یک مدل غشایی انتقال دهید ، کیفیت کلی ساخت آن را بهبود ببخشید ، یک ماوس مناسب را انتخاب کنید و در نهایت با یک کیت استارتاپ مناسب از لوازم جانبی برای کاربران دارای بودجه کنار بیایید.

جایی که ترکیبی از یک صفحه کلید مکانیکی جذاب گیمینگ و یک ماوس گیمینگ با کیفیت می تواند پول تان را از شما بگیرد ، و این دقیقاً همان چیزی است که Cooler Master با MasterSet MS120 خود (89.99 $ MSRP) ارائه می دهد ، ترکیبی از  یک صفحه کلید و ماوس با نورپردازی زیبا ، کلید های قابل تنظیم ، و با استفاده از چیزی که سازنده آن را کلیدهای “mem-chanical” می نامد. با انتساب چنین ویژگی هایی به این کیبورد چیزی که از ذهن میگذرد این است که آیا این کیبورد جزو بهترین کیبوردهای گیمینگ محسوب می شود یا نه؟ برای رسیدن به پاسخ ادامه مطلب را مطالعه کنید.

طراحی

 

MS120

 

ابتدا بیایید از کیبورد cooler master masterset ms120 شروع کنیم ….

 

MS120

 

کلیدها احساسی به آدم القا می دهد که انگار اطراف آن گشاد است و تا حدودی ناپایدار هستند ، به خصوص در سمت چپ و راست. بنابراین هر کسی با صفحه کلیدهای مکانیکی ناآشنا است احتمالاً متوجه این موضوع نخواهد شد. اگر می خواهید کیبورد MS120 را برای شخصی که با صفحه کلید مکانیکی یک بار هم بازی نکرده است ، خریداری می کنید ، بهتر است که اجازه دهید او ابتدا آن را تست کند. صفحه کلید MS120 روی یک قاب پلاستیکی قرار دارد که نسبت به برخی از غشاهای دیگری که ما امتحان کرده ایم ، مانند Logitech G213 Prodigy ، احساس استحکام بیشتری دارد. (پلاستیک بودن احتمالاً برای کاهش وزن صفحه کلید است این ویژگی تواسته وزن کیبورد را فقط 2.3 پوند بکند.) کلیدها در بالای قاب قرار دارند ، همانطور که در اینجا مشاهده می کنید …

 

MS120

 

این امر باعث می شود تمیز کردن گرد و غبار و زباله ها نسبتاً آسان شود ، در مقابل ، رویکرد دیگر این است که کلیدها را در داخل قاب قرار دهید ، جایی که معمولاً پاک کردن هر چیزی که لابلای آن قرار دارد دشوارتر است. کیبورد MS120 دارای اندازه نسبتاً استاندارد 17.1 اینچ عرض ، 5.2 اینچ طول ، 1.4 اینچ طول است. تقریبا ضخامت  کلیدها دو برابر شده  است …

 

MS120

 

شش کلید ناوبری در کیبورد cooler master masterset ms120 وجود دارد که عملکردی دوگانه دارند. ضربه زدن به کلید FN در ردیف پایین ، در سمت چپ کلید Ctrl راست ، آنها را به کلیدهای پخش رسانه تبدیل می کند.کلید FN را کنار بگذارید ، طرح QWERTY مدرن است (دو کلید Ctrl ، دو کلید ویندوز و غیره).

سمت راست بالای صفحه کلید جای چهار LED است که روشن بودن عملکرد کیبورد را نشان می دهد . بیشتر کیبورد های گیمینگ برای اینکه میان بازی دستتان بر روی دکمه ویندوز نخورد و از بازی خارج شود ، این دکمه را قفل می کنند ، این کیبورد کلا از این دکمه استفاده نکرده است و برای استفاده از این دکمه باید دکمه های ترکیبی FN+F12 یا FN+F11 را بفشارید . قسمت زیرین صفحه کلید دارای یک جفت پای محکم است که به پشت باز می شود و پایداری کیبورد را هنگام استفاده بالا می برد.

ما سعی کردیم کیبورد را به جلو فشار دهیم تا ببینیم که آیا پای ها به طور تصادفی جمع می شود یا نه ، اما یک جفت محافظ لاستیکی به سمت جلو مانع این امر شد. پایه ها از ارتفاع مناسبی برخوردار بوده و تقویت ارگونومیکی مفیدی را ارائه می دهند.

رسیدیم به بررسی ماوس موجود در کیت. موس MS120 یک مدل  مخصوص دست راست هاست که مجهز به یک استراحتگاه دست است .

 

MS120

 

این بدان معنا نیست که ماوس به هیچ وجه همه مسائل ارگونومیک را برطرف می کند ، اما از این نظر بهتر از یک ماوس طراحی جنجالی است . ما همچنین ماوس MS120 را دیدیم که برای یک چنگک مناسب است ، اما این تکنیک انگشتان و مچ دست را محکم در جای خود قرار می دهد. خوشبختانه ، وقتی ماوس را کف دست خود می گیرید خوب در دست قالب می شود ، انگشتها به راحتی بر روی دکمه های سمت چپ و راست ماوس قرار می گیرد .

ماوس فقط با طول 4.6 اینچ ، با عرض 3.1 اینچ ، با عمق 1.4 اینچ ، مناسب برای دستی با اندازه متوسط است. (وزن آن فقط 96 گرم است.)

مانند کیبورد ، مانند ماوس: این یک ماوس خوش تیپ است ، همه مشکی مات. این مدل فقط شش دکمه دارد: با کلیک راست و چپ ، دو دکمه سمت چپ و یک دکمه اسکرول. دکمه اسکرول از سطح ماوس کمی بالاتر است و دارای یک آج محکم است.

 

MS120

 

 

MS120

 

نورپردازی موجود در تصویر بالا این تصور را ایجاد می کند که دکمه های جانبی دارای لبه ای هستند که ممکن است بتوانید حس کنید ، اما اینطوری نیست. همچنین فاصله کمی بین آنها وجود دارد ، و باعث می شود که تفاوت بین آنها دشوار شود بدون اینکه نوک انگشت شست حساس را به سمت پایین بیندازید ، و این باعث می شود تا از بازی خوب خود فاصله بگیرد.

کابل ها در صفحه کلید MS120 و موس MS120 از محافظ کمتری برخوردار هستند . نوع لاستیک پوشیده شده:طول کابل دستگاه ها 164 سانتی متر برای کیبورد ، 177 سانتی متر برای ماوس . ما سیم های که بافته شده اند را ترجیح می دادیم ، که محافظت بیشتری از سیم ها را ارائه می دهند.

 

ویژگی ها و نرم افزار

 

روابط عمومی Cooler Master عدم وجود هرگونه نرم افزار پیکربندی با کیت MS120 را به عنوان یک مزیت به تصویر می کشد.. به ما گفته شده است که “نیازی به هیاهو کردن با نرم افزار اختصاصی” نیست ، نکته جالبی است که شما در نظر بگیرید که خط CM Storm Cooler Master ، از جمله Inferno و Mizar ، نرم افزاری را به برای خود ارائه داده است.

ضربه زدن به FN + F2 باعث افزایش رنگ قرمز در پنج سطح می شود، FN + F3 ، سبز در پنج سطح،FN + F4 ، آبی در پنج سطح. شما باید این ترکیبات کلیدی را در مقادیر مختلف بچرخانید و فقط رنگ مورد نظر خود را در هر کلید خاص بدست آورید ، اگر می خواهید ویژگی نورپردازی را در صفحه کلید سفارشی کنید ، کلید به کلید امتحان کنید.(می توانید یکی از 9 پیش تنظیم رنگ را از طریق FN + F1 انتخاب کنید ، و تمام کلیدها را به یک رنگ مشخص تبدیل کنید ، یا از دکمه FN + F5 برای ایجاد یکی از هشت اثر نسبتاً استاندارد استفاده کنید.).این را کار را با روش ویرایشگر روشنایی در برنامه هایی مانند Logitech (LGS) ، Corsair Utility Engine 2 (CUE2) و Razer Synapse مقایسه کنید ، در جایی که یک نمودار استاندارد را مشاهده می کنید که 16.8 میلیون رنگ نشان می دهد ، روی رنگی که دوست دارید ، یک کلید ، کلیک کنید و سپس ذخیره کنید.

این بدان معنا نیست که روش MS120 مؤثر نیست.این کار را به خوبی انجام می دهد و با توجه به محدودیت های انجام این کار از طریق صفحه کلید ،این ویژگی نسبتاً مبتکرانه اداره می شود.

به هر دلیلی که Cooler Master عدم استفاده از نرم افزار پیکربندی را انتخاب کرده باشد ، نبود آن به معنای ویژگی های مختلفی است که در لوازم جانبی گیمینگ نسبتاً استاندارد امروز از بین می روند.هیچ گونه پشتیبانی از ماکرو از طریق هر نرم افزار همراه وجود ندارد ، هیچ پروفایل مخصوص بازی که به شما این امکان را بدهد که تنظیمات ماکرو و تغییراتی در روشنایی داشته باشید و آن را ذخیره کنید نیست .در حالی که کیت Logitech MK850 (کیت ماوس / صفحه کلید) فقط به شما این امکان را می دهد هفت کلید را دوباره تنظیم کنید .

 

02VPrXXkJn6KJGFjGV0dOwN

 

در مورد ماوس ، سنسور Avago 3050 که Cooler Master در اینجا از آن استفاده می کند ، واقعاً خوب است ،سنسور آن قابل اعتماد است،اما هیچ راهی برای جبران تغییر در چگالی سطح وجود ندارد که به طور خاص سنسورهای نوری با a انتقال از یک میز چوب سخت به هر تعداد پد موس مختلف ، مشکل دارند. ماوس MS120 دارای 4 تنظیم از پیش تعیین شده DPI است: 500dpi ، 750dpi ، 1.500dpi و 3.500dpi. این انتخاب در واقع گسترده تر از مواردی است که در ماوس های SteelSeries از طریق ابزار پیکربندی SteelSeries Engine 2 (SSE2) ارائه شده است ، که فقط دو تنظیمات DPI را ذخیره می کند اما تنظیمات DPI SSE2 قابل تنظیم است.

و ما با صراحت از این ویژگی متعجب می شویم که به شما امکان می دهد نرخ تازه سازی 1X بر روی همه کلیدها را با استفاده از کلید ترکیبی FN + F9 و نرخ تازه سازی 8X با استفاده از کلید های ترکیبی FN + F10 را انتخاب کنید.جای تعجب است که این برنامه به صورت تدریجی اجرا نشده است ،به طوری که FN + F9 به شما امکان می دهد چرخه نرخ تازه سازی را از 1x به 2x و 4x و بالاتر تغییر دهید.به جز این می توانید همه این موارد و موارد دیگر را در بخش صفحه کلید کنترل پنل ویندوز انجام دهید.

موس MS120 با سوئیچ های Omron عرضه می شودو کلید های آن دارای عمر 10 میلیون کلیک و با لمس دقیق است . کلیدهای “mem-chanical”  گنبدی به علاوه فنر،یک چیز ترکیبی از مکانیکی و غشایی است ،کمی به صورت برجسته به طرفین شیب دارد،این نوع کیبورد ها به گونه ای طراحی شده اند که حس و صدای سوئیچ های مکانیکی را ارائه دهند چیزی شبیه به انواع سویچ های Cherry MX Brown ، نیروی عمود بر سطح کلیک بر کلید ها برابر با 0.45 نیوتون است. برخی از سوئیچ های مکانیکی که به خوبی فروخته می شوند که علت اصلی فروش آن در کاهش نویز است . به هر حال ، به یاد داشته باشید که سوئیچ های گنبدی نسبتاً سریع فرسوده می شوند ، شاید در یک یا دو سال ، تحت استفاده سنگین. Cooler Master ادعا می کند که اگر به طور همزمان 26 کلید را فشار دهید ، MS120 همه آنها را انجام می دهد.

ما این کار را با استفاده از صفحه نمایش و صفحه کلید مایکروسافت  آزمایش کردیم و فقط تا 13 کلید رسیدیم ، با بیشترین تلاش در محدوده سه تا هفت کلید قرار دارد.اگرچه بعید به نظر می رسد که شما در یک بازی حتی به 10 کلید به طور همزمان نیاز داشته باشد، سه یا چهار کلید امکان دارد اما غیر معمول است، این ویژگی فعلا به درد نخور است.(چطوری با 10 تا انگشت 26 تا کلید رو همزمان کلیک کنیم؟!!!)

به اعتبار و ارزش کیبورد Cooler Master MS120 شش کنترل رسانه را نیز اضافه کنید که علاوه بر آن شش کلید پیمایش نیز وجود دارد. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، ویژگی قفل صفحه کلید را از طریق FN + F12 ارائه می دهد. اگرچه شما نمی توانید روشنایی را بر روی ماوس کنترل کنید که شامل LED هایی است که در زیر چرخ پیمایش قرار دارند ، یک آرم زیبا و نوار در امتداد قسمت زیر ،قسمت پشت آن چرخ و آرم تغییر رنگ ، در همگام سازی تنظیمات DPI فعلی را منعکس کنید.

 

02VPrXXkJn6KJGFjGV0dOwN

 

تست عملکرد

 

در قسمت آخر بررسی ما در مورد کیبورد MS120 دو نکته را میتوان برداشت کرد یکی خوب و یکی بد : بد از نظر کمبود ویژگی ها به دلیل عمده نبودن نرم افزار پیکربندی و خوب از نظر سوئیچ های بسیار خوب و موس همراه با حسگر نوری با کیفیت.  این دو عامل در کنار هم روی آزمایش بازی ما بسیار تأثیر گذاشتند ، هم از نظر بهتر بودن و هم از نظر بدتر بودن.

 

از نقطه نظر عملکرد اصلی ، کیبورد MS120 را میتوان یک کیبورد نسبتا جامد برای بازی در عناوین اکشن مانند Far Cry 4 دانست ، ماوس آن نیز بدون نقص عمل می کند ، همانطور که در بخش RTS بازی دیوانه گفتیم: Dragon Commander نیز انجام شد. در حالی که Avago 3050 در همان رده ای نیست که می گویند یک PixArt 3360 است ، عملکرد مطلوبی را ارائه می دهد. ما همچنین در مورد سوئیچ های لمس سبک  در بازی هایی با سرعت بالاتر صحبت کردیم ، جایی که حرکت و بازی سریع میتوانند حاکی از طول عمر بیشتری در طول بازی باشند.

 

ماوس MS120 دارای چهار تنظیم DPI ذخیره شده است.  از دو جفت پایینی  تنظیم dpi (500dpi و 750dpi) میتوانید در بازیهای استراتژی مبتنی بر نوبت مانند Crusader Kings IIاستفاده کنید. اگر نمی خواهید از این محیط استفاده کنید و به بازی های شوتر علاقه دارید ، باید با 1.500dpi و 3.500dpi همگام شوید ، حال تصمیم با شماست.

در کیبورد cooler master masterset ms120 ، تنطیم نورپردازی مورد نظر شما بر اساس هر کلید ، بی نتیجه است و از آنجا که امکان ذخیره پروفایل ها وجود ندارد ، هر تغییری که در نورپردازی ایجاد کنید ، پس از بازی کردن و خارج شدن از آن تنظیمات مربوط به آن بازی فراموش شده و از نو باید تنطیم گردد.

 

و این گفته که نورپردازی کلیدها قابل ذخیره سازی نیست و مثل این میماند که برقها بروند و همچون دیگر دستگاه ها کل تنطیمات به فراموشی سپرده شوند اصلا قابل تحمل نیست. ما بیشتر نگران عدم توانایی تنظیم مجدد کلیدها و ایجاد ماکرو هستیم که بسیاری از گیمرها آن را ضروری می دانند.

 

02VPrXXkJn6KJGFjGV0dOwN

 

یک بخش مهم که میتوانستند با حذف آن قیمت کیبورد را کاهش بدهند قابلیت ضد روح برای 26 کلید است ، یا شاید اگر ماوس را حذف میکردند بهتر بود زیرا میتوانستیم قیمت آن را به یک موس بهتر اختصاص بدهیم.  اگر تصمیم به خرید MS120 گرفته اید قبل از تهیه آن ، ابتدا در صورت امکان آن را در یک فروشگاه فیزیکی بررسی کنید تا حداقل بدانید که برای بازی های با عملکرد سریع که در یک چشم برهم زدن باید واکنش نشان بدهید به صورت ایده آل مناسب نیست.

 

آزمایشات بدنه هم به شما احساس شل و غشایی بودن کلیدها را اظهار میکنند ، که در بالا در مورد آنها توضیح دادیم. اگر قصد خرید کیبورد MS120 را به عنوان یک کیبورد مکانیکال دارید. دقیقا این کیبورد ممکن است خواسته ی شما را نتواند ارضاء کند. از طرف دیگر ، اگر به دنبال یک کیبورد غشایی با کیفیت باشید کیبورد MS120 احتمالا فراتر از تصور شما بوده و بی نظیر به نطر برسد.

 

قیمت کیبورد cooler master masterset ms120 برابر با 90 دلار است. در کل میتوان گفت این کیبورد ، یک کیبورد عالی و با کیفیت است اما واقعیت این است که قیمت بالایی را برای برخی ویژگی های غلو شده ای باید بپردازید که بود و نبودشان اهمیت زیادی نداشت.

 

بررسی کیبورد SteelSeries Apex 3 ، هم رده با کیبوردهای مکانیکال هم قیمت را هم بشناسید

ایماکالا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =