نقد و بررسی بررسی کارت گرافیک rx 5700 xt

RX 5700

ورود Rx 5700 XT با معماری جدید به بازار

 

بعد از ماه ها انتظار و گمانه زنی ، سرانجام Radeon RX 5700 XT AMD در اختیار عموم قرار گرفت و به جمع بهترین کارتهای گرافیکی پیوست. یک معماری جدید RDNA که باعث کاهش عملکرد در عین کاهش نیازهای انرژی می شود و با افت قیمت برای حفظ رقابتی AMD با رقابت جدید NVidia RTX 2060 Super که هفته گذشته به بازار عرضه شد ، نظر بسیاری را جلب کرده است.  هدف اصلی ما بررسی نحوه عملکرد ، بررسی ویژگی های جدید و تعیین چگونگی رقابت در میان کارت گرافیک هاست.

اگر می خواهید بدانید دقیقاً چه چیزی باعث می شود  تا کارت گرافیک Radeon RX 5700 XT انتخاب کنید در ادامه با ما هراه باشید . خلاصه که AMD این بار بر روی بهبود کارآیی متمرکز شده است ، واحد محاسبات (CU) را برای تقویت بهره وری و کارآیی مجدداً اصلاح کرده و به فناوری فرآیند 7nm TSMC منتقل شده است. در اینجا  نگاهی گذرا به مشخصات ، مقایسه مدلهای جدید RX 5700 با چند پردازنده گرافیکی نسل قبلی AMD می اندازیم.

 

RX 5700

 

هر سه مدل RX 5700 از همان پردازنده گرافیکی Navi 10 استفاده می کنند ، با داشتن کارتهای 5700 XT تراشه های کاملاً فعال در حالی که RX 5700 چهار CU و 256 هسته را غیرفعال می کند. سرعت بر ساعت نیز برای GPU متفاوت هستند ، اما حافظه GDDR6 در همه موارد با 14Gbps (14 گیگابایت/ بر ثانیه) اجرا می شود. GPU های جدید Navi 10 با اندازه کم،کمی بزرگتر از GPU های قبلی Polaris ، تنها با چند CU اضافی به پایان ساخته شده اند. با این حال ، هر CU با معماری جدید RDNA اصلاح شده است ، و نتیجه همانطور که به زودی مشاهده خواهیم کرد این است که حتی با وجود تعداد کمتر هسته / CU ، RX 5700 XT به راحتی از Vega 64 per فراتر رفته و این کار را انجام می دهد در حالی که از انرژی کمتری استفاده می کند.

 

ویدئوی جعبه گشایی کارت گرافیک RX5700 را مشاهده کنید:

 

 

به هر حال ، از مقایسه GFLOPS خیلی دلگیر نیستید زیرا تفاوت های معماری وجود دارد و در پایان عملکرد بازی بسیار مهم است. به عنوان مثال ، RX 5700 XT دارای قدرت 9754 GFLOPS است در حالیکه کارت گرافیک وگا 64 دارای قدرت 12665 GFLOPS است. اما تغییرات معماری Navi / RDNA بیش از جبران آن کسری است – دقیقاً مانند RTX 2060 Super Nvidia و GFLOPS 7181 آن ، در بیشتر بازیها نتایج به مراتب بهتری را ارائه می دهد تا رقم های دیگر. اساساً ، مقایسه GFLOPS بین معماری ها معمولاً به مقایسه سیب و پرتقال شباهت دارد.

 

RX 5700

بهینه سازی نسبت به نسل های قبلی

AMD مدل های مرجع RX 5700 XT و RX 5700  را برای آزمایش ارائه داد. در حالی که تعداد مدار ، حافظه و GPU یکسان هستند ، برخی تفاوت های طراحی برای کفپوش خنک کننده وجود دارد. به طور خاص ، RX 5700 XT دارای پوشش شیار دار با بخش خمیده است که در نتیجه  “دندانه دار” شده است.قصد Amd از این نوع طراحی این است که تورفتگی جریان هوای اضافی را فراهم کند ،
به خصوص در فضاهای محدود مانند CrossFire از کارت گرافیک استفاده می کنید. ما مطمئن نیستم که این ویژگی واقعاً چقدر اهمیت دارد ، و اغلب انحنای آن بیش از چیزی که واقعاً ضروری به نظر می رسد ، مانند یک نقص ساختاری عجیب است ، اما بیشتر به عنوان یک نظر زیبایی شناختی به پایان می رسد. بعضی ها ممکن است آن را دوست داشته باشند ، بعضی ها هم نه .

AMD می گوید خنک کننده جدید بهتر از کارتهای نسل قبلی خود است ، اگرچه ما را کاملاً قانع نتوانست بکند. صدای این کارت گرافیک بسیار بلند نیست ، فریاد فن خنک کننده در کارت های Vega عذاب آور بود، اما احتمالاً این مسئله بیشتر از هرگونه تغییر عظیم در طراحی خنک کننده ،به چشم بیاید.
سر و صدای گرافیک ها در حالت آماده باش برای اکثر GPU ها تقریباً یکسان هستند ، اما در حالت انجام بازی یک موضوع متفاوت است. در مقایسه RTX 2060 Super با RX 5700 XT به همان میزان بی سر و صدا عمل می کند ، اما در مصرف برق از حدود 25 وات بیشتر استفاده می کند و حدود 11C داغ تر می شود.

 

عملکرد Radeon RX 5700 XT

برخی از  عملکرد هایی وجود دارد که ما هنوز سعی در پیگیری آن ها داریم ، اما به طور کلی عملکرد و موقعیت یابی GPU های مختلف منطقی است. RX 5700 XT دارای نتایج کمی ضعیف در چندین بازی (Hitman 2 ، Shadow of War و Warhammer 2) است ، اما به احتمال زیاد این نتیجه معماری جدید و درایورهای جدید است. ما طی روزهای آینده نمودارها را دوباره آزمایش و به روز می کنم ، اما به طور کلی به نظر می رسد RX 5700 XT حدودا 5-10 درصد سریعتر از RTX 2060 Super است.

 

Rx 5700

 

بعد از چندین سال بازاریابی و بحث و گفتگو ، Nvidia تصمیم گرفت پشتیبانی از نمایشگرهای FreeSync را روی کارتهای GTX و RTX خود آغاز کند. AMD نمی تواند از FreeSync در صفحه نمایش G-Sync پشتیبانی کند ، متأسفانه Nvidia تست هایی را انجام داده است و می گوید اکثر نمایشگرهای FreeSync استانداردهای آن را برای مجوز رسمی G-Sync Compatible مطابقت ندارند ، اما مطمئناً این یک برد خالص برای AMD و استاندارد آزاد FreeSync (Adaptive Sync) است.

جنبه دیگر ارزش برای ساختن یک کامپیوتر کاملاً جدید است و اینجا جایی است که RX 5700 XT واقعاً خوب به نظر می رسد. برای هر سه بازار پولی که من بررسی کردم ، RX 5700 XT در صدر نمودارهای ارزش سیستم ما قرار دارد ، دقیقاً جلوتر از Super 2070 ، RX 5700 و 2060 Super قرار دارند. اگر به زودی و خارج از مقدار بودجه (قصد دارید کمتر از 750 دلار برای کل رایانه شخصی) یک کامپیوتر بازی جدید را بسازید ، من اکیداً توصیه می کنم از یک پردازنده گرافیکی بالا مانند AMD RX 5700 استفاده کنید.

 

 

rx5700

 

نتیجه گیری

 

برای آن دسته از کاربران ،که کارت گرافیک AMD Radeon RX 5700 XT را انتخاب می کنند باید بگویم که با این انتخاب  به سه ماه دسترسی رایگان به کنسول Xbox Game Pass مایکروسافت دست یابید و به دانلود انواع بازی ها از جمله Gears of War 5 بپردازید. شما ممکن است از پشتیبانی ردیابی پرتوی فانتزی برخوردار نباشید ، اما اگر به یک به روزرسانی کارت گرافیکی جدید امیدوار هستید که به پشتیبانی از انویدیا احتیاج نداشته باشد ، این در حال حاضر بهترین کارت گرافیک برای ارائه است و قطعاً قابل توجه است.

 

بررسی ماوس گیمینگ G903 LIGHTSPEED WIRELESs hero ، نرخ پاسخدهی فراتر از تصور! ، مطالعه کنید

 

ایماکالا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =