نقد و بررسی مختصر فیلم پسرانگی ( boyhood ) – سال 2014

پسرانگی

پسرانگی  یک فیلم آمریکایی در ژانر بلوغ و درام حماسی، محصول سال ۲۰۱۴ و به نویسندگی و کارگردانی ریچارد لینکلیتر است.

زندگی به همان اندازه که در واقعیت دیدنی است به شکل ویدیویی نیز تماشایی خواهد بود ،اما تفاوت زندگی با یک فیلم در مورد زندگی ، این است که در زندگی واقعی زمان زیادی را باید بگذرانیم تا به نتیجه برسیم ولی یک ویدیو درباره زندگی در عرض چندین ساعت ما را به نتیجه نزدیک میکند ، کار ریچارد لینکلیتر ، فیلمساز آمریکایی ، شاید بتواند این قانون زا نقض کند اما چگونه؟ جواب ، دنباله طولانی لحظات زودگذر موضوعی در فیلم های اوست که زندگی را به گونه ای ترسیم میکند که علاوه بر حفظ جنبه هنری فیلم سعی در زنده بودن و واقعی بودن زندگی دارد. لحظات عاشقانه در دنیای پیچیده ای اتفاق می افتند که ترکیبی از این دو اتفاق را در هم می آمیزد.

 

پسرانگی

 

Boyhood آخرین و جاه طلبانه ترین پروژه ریچارد لینکلیتر (ریچارد استوارت لینکلیتر کارگردان، بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است) است: فیلمی که فیلمبرداری آن بیش از 12 سال به طول انجامید و طی آن پسر جوانی به نام Mason (با بازی Ellar Coltrane با استعداد بسیار با استعداد) یک بزرگسال جوان می شود. ما همچنین رشد خواهر بزرگتر او ، سامانتا (لورلی لینکلاتر ، دختر ریچارد) و والدینش (اتان هاوک و پاتریشیا آرکت) را که قبل از شروع فیلم از هم جدا می شوند مشاهده میکنیم : هاوک ، “پدر سرگرم کننده” ، به مرور مسئول نگه داری میسن میشود ، در حالی که آرکوت به مدرسه برمی گردد و با تنها مادری دست و پنجه نرم می کند.

 

این فیلم تجربه ای از چرخه زندگی در کمتر از سه ساعت است و مفهوم داستان این است که : محتوای کلی زندگی را شاید بتوان حدس زد ولی طرح زخدادهایی که در این میان اتفاق خواهد افتاد خیر. حتی وقتی اتفاقات مهمی رخ می دهد ، زمان با یک پیمایش کناری ثابت حرکت می کند ، همانطور که در زندگی اتفاق می افتد. پسر بودن همانطور که شنیده اید حیرت آور است.البته بستگی به دید شما هم دارد زیرا چرخه زندگی تا آنجا که ما می دانیم برای همه وجود دارد و این فقط از خود افراد معنا می گیرد.توجه داشته باشید که آنچه میخواهیم رخ بدهد به خودمان بستگی دارد البته باقی عوامل نیز در خط زندگی ما تاثیر دارد. در یکی از تأثیرگذارترین صحنه های فیلم ، آرکت وقتی تماشا می کند که پسرش آماده رفتن به دانشگاه شده است دچار وقفه میشود . او می گوید: “من فکر میکردم زمان زیادی مانده تا این لحظه را ببینم.” زندگی همان قدر که دور است ، همان اندازه زود فرا میرسد. شاید بتوان گفت رابطه مستقیمی دارند.

 

پسرانگی

روند تولید

 

در ماه مه ۲۰۰۲ ریچارد لینکلیتر خبر از این داد که قرار است در تابستان آن سال در شهر زادگاهش، هیوستون، شروع به فیلمبرداری فیلمی بی‌عنوان کند. در این زمان لینکلیتر برنامه داشت که در بازه‌ای دوازده‌ساله هر سال عوامل را برای چند هفته جمع کرده و فیلمبرداری کند. در مورد دلیل این کار هم لینکلیتر اعلام کرده بود که «از خیلی وقت پیش می‌خواستم داستان روابط والدین و کودکی را بگویم که در آن با دنبال‌کردن کودک از کلاس اول تا پایان کلاس دوازدهم را بگوید و داستان را با رفتن کودک به کالج به پایان برسانم. اما مشکل این است که بچه‌ها چنان تغییر می‌کنند که نمی‌شود آن را چندان عملی ساخت؛ ولی حالا کاملاً آماده‌ام که داستانم را با هر اتفاقی که برای این پسر می‌افتد سازگار کنم.» لینکلیتر سپس الار کولترین هفت‌ساله را برای نمایش شخصیت اصلی داستان استخدام کرد و به فیلمبرداری از او در طول دوازده سال از عمرش ادامه داد.علاوه‌بر این که این فیلم در طول بازه‌ای دوازده‌ساله فیلمبرداری شده است، فیلمنامه‌اش هم در همین بازه نوشته شده، به‌طوری‌که هر چهار بازیگر اصلی فیلم در روند نوشتنش نقش داشته‌اند.لینکلیتر همچنین تأکید می‌کند که فیلمنامهٔ برخی از صحنه‌های فیلم درست شب پیش از فیلمبرداری تکمیل شده‌اند.تا پیش از تابستان ۲۰۱۳ برای این فیلم نام خاصی برگزیده نشده بود و تنها در این سال بود که لیکلیتر از این فیلم به «دوازده سال» نام می‌برد. با این وجود، وقتی که از فیلمی با نام ۱۲ سال بردگی آگاه شد، به دلیل نگرانی از شباهت بیش‌ازحدِ این نام به نام فیلمش، نام فیلم خود را بی‌درنگ تغییر داد.

جوایز

این فیلم اولین بار در جشنواره فیلم ساندنس سال ۲۰۱۴ آمریکا منتشر و با استقبال خیره‌کننده منتقدین همراه بود.نمایش رسمی فیلم به میانهٔ سال ۲۰۱۴ محول گردید. پسرانگی همچنین در بخش اصلی جشنوارهٔ ۶۴ فیلم برلین در بخش رقابتی نامزد دریافت خرس طلایی بهترین فیلم بود و در نهایت خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی را برای «لینکلیتر» به ارمغان آورد و در جشنواره فیلم سیاتل نیز جایزهٔ بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگری را بدست آورد. پسرانگی در سال ۲۰۱۵ در شش رشته از جمله بهترین فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار شد اما آن سال ،سال درخشش فیلم بردمن بود که جوایز اصلی را بنام خود ثبت کرد و پسرانگی در نهایت موفق شد تنها جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای پاتریشیا آرکت را بدست آورد.

نکات جالب پسرانگی

لینکلیتر قبل از این فیلم با سه گانه پیش از (Before) سعی داشت گذر زمان و مراحل مختلف زندگی و مقاطعی از جمله زندگی ، کار ، عشق ، رابطه جنسی ، مرگ و میر را به تصویر بکشد که با وجود مدت زمان طولانی تر با توجه به سه قسمت بودن نتواستند موفقیتهای پسرانگی را کسب کنند. [ احتمالا راز موفقیتش در این بوده که در پسرانگی مقطع کوتاهتر و مهمتری از زندگی را با جزئیات بیشتری نمایش داده است  ]

لینکلیتر وصیت کرده بود که در صورت مرگش در زمان فیلم‌برداری پسرانگی ، ایتن هاوک فیلم را به پایان برساند.

نقش سامنتا را دختر لینکلیتر بازی می‌کند.

کل زمان فیلمبرداری فیلم 45 روز بود اما 4000 روز طول کشید تا فیلم تمام شود.

پسرانگی یکی از تنها 11 فیلمی است که امتیاز بزرگ 100 را به خود اختصاص داده  اند، نکته قابل توجه دیگر این است که پسرانگی پس از انتشار اصلی فیلم توانست چنین امتیازی را دریافت کند.

در طول 12 سالی که ساخت این فیلم به طول انجامید لینکلیتر چندین فیلم کوتاه 10 تا 15 دقیقه ای فیلمبرداری کرد که هر کدام یک سال از زندگی پسر را به تصویر می کشیدند و سپس آنها را با هم به عنوان یک فیلم داستانی ویرایش نمود.

ویدئوی تریلر پسرانگی را تماشا کنید

 

پشتیبانی 1
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 2 =